3-cylindrowe silniki
Czy wiesz, że w porównaniu z silnikami 4-cylindrowymi nowoczesne, niskoemisyjne silniki 3-cylindrowe Opla mają odpowiednio wysoki moment obrotowy, więc zapewniają dynamikę jazdy na niezmienionym poziomie, a przy tym…
 • Te same modele w nie wyposażone mogą zużywać ok. 15% mniej paliwa, emitując mniej dwutlenku węgla.
 
 • Spełniają rygorystyczne normy służące ochronie środowiska naturalnego.
 • Zapewniają Nowej Astrze najniższy średni poziom emisji CO2 w europejskim segmencie modeli kompaktowych, co wynika z do 21% niższej emisji (nawet 36 g/km) w porównaniu z wersjami Astry dotąd produkowanymi.
 
 • Są lżejsze o ok. 15-20 kg, czyli około 15%.

OPEL OBALA MITY.

 

 

 

 

 

 

1. TRWAŁOŚĆ

MIT

Silniki 3-cylindrowe nie są trwałe, awaryjność jest większa.

FAKT

Lekki kadłub silnika ze stopu aluminium z zatopionymi w nim stalowymi tulejami cylindrowymi zapewnia bardzo wysoką trwałość. Większość osprzętu jest taka sama jak w jednostkach 4-cylindrowych. Obecnie produkowane silniki R3 ze względu na zmniejszone tarcie wewnętrzne, systemy zarządzania chłodzeniem (także turbosprężarki) i rozgrzewaniem silnika oraz dopracowane układy ich smarowania, nie są bardziej awaryjne.

2. KULTURA PRACY

MIT

Niższa kultura pracy, większe drgania i głośna praca silnika są nie do uniknięcia.

FAKT

Zastosowanie wałków wyrównoważających, dynamicznych eliminatorów drgań skrętnych, aktywnego hydraulicznego zawieszenia silnika w komorze, osłon tłumiących hałas i specjalnych konstrukcji układu rozrządu oraz miski olejowej niemal całkowicie eliminuje nadmierne drgania i odgłosy pracy. Oczywiście, silniki w układzie R3 są mniej wyrównoważone niż silniki R4, co wynika z geometrii silnika i mniejszej liczby cylindrów, ale drgania nie są już przenoszone na nadwozie, a wnętrze samochodu jest dobrze odizolowane akustycznie.

3. DYNAMIKA

MIT

Niższa dynamika jest uciążliwa.

FAKT

Zastosowanie wysokowydajnych układów turbodoładowania o zmiennej geometrii turbiny (VGT) pozwoliło uzyskać duży moment obrotowy, czyli dynamikę pracy silnika w pełni porównywalną z silnikami R4.

4. ZUŻYCIE PALIWA

MIT

Zużycie paliwa wcale nie jest niższe niż w większych silnikach.

FAKT

Na zużycie paliwa w silniku R3 ma wpływ głównie styl jazdy kierowcy. Nie powinien mieć on „ciężkiej nogi”. Rozsądne operowanie pedałem przyspieszenia to niskie prędkości obrotowe silnika, kiedy turbina prawie nie pracuje, a zatem silnik nie potrzebuje dużych dawek paliwa. Sportowe przyspieszenia, do tego w samochodzie o dużej masie, nie mają przecież nic wspólnego z oczekiwaniem ekonomicznej eksploatacji.

5. FORMAT

MIT

Małe jest… gorsze.

FAKT

 • Mniejsza komora spalania, mniej cylindrów, mniej mieszanki to mniejsze zużycie paliwa i niższa emisja CO2
 • Mniejsza objętość skokowa to tańsze ubezpieczenie
 • Mniej elementów ruchomych to mniejsze tarcie i siły oporu wewnętrznego
 • Mniej podzespołów, mniejsza masa to mniejsze koszty wytworzenia

NOWE SILNIKI 3-CYLINDROWE OPLA ASTRA Z ROKU MODELOWEGO 2020

Te wykresy to obraz zaawansowania technologicznego silników 3-cylindrowych Opla. Dowód ich wysokiej efektywności i osiągów. Czerwona krzywa (Nm), o wyjątkowo płaskim przebiegu, to moment obrotowy utrzymujący imponujące wartości niemal w całym zakresie użytecznych obrotów silnika (oś pozioma). To gwarancja stałej siły napędowej i wysoka elastyczność, szczególnie potrzebna podczas jazdy z dużym obciążeniem. 
Z kolei moc (kW – czarna krzywa) jest mierzona w kilowatach przeliczanych na konie mechaniczne. Jej szybki przyrost wraz z obrotami silnika oznacza dużą dynamikę jazdy, mierzoną sportowymi przyspieszeniami.

DLACZEGO SILNIKI 3-CYLINDROWE OPLA SĄ TAKIE DOBRE?

 

 

WYBIERZ OPLA Z SILNIKIEM 3-CYLINDROWYM (R3), JEŚLI:

 • Zależy Ci na niższym zużyciu paliwa, szczególnie podczas płynnej jazdy miejskiej.
 • Stawiasz na ekonomiczną eksploatację bez ciągłego wykorzystywania pełnych osiągów silnika.
 • Najczęściej pokonujesz krótkie trasy, z ekonomicznymi prędkościami.
 • Zwykle nie obciążasz samochodu dużym ładunkiem ani nie holujesz przyczep.

Szczegóły aktualnej oferty dostępne są u Dealerów marki Opel. Zużycie paliwa i emisja CO2 dla Opla Astry Hatchback RM 2020, w zależności od wersji: 6,0-4,3 l/100 km, 136-112 g/km w cyklu mieszanym. Wartości zużycia paliwa i emisji CO2 określone zostały na podstawie pomiarów w cyklu WLTP (światowa zharmonizowana procedura badania pojazdów lekkich), w zależności od wersji, zgodnie z Rozporządzeniami WE nr 2007/715, nr 2017/1153 oraz nr 2017/1151. Wartości mogą odbiegać od rzeczywistych, ponieważ nie uwzględniają zróżnicowanego stylu i warunków jazdy. Informacje dotyczące wyników pomiarów zużycia paliwa i emisji spalin w nowych pojazdach osobowych, złomowania samochodu, przydatności do odzysku oraz recyklingu dostępne są u Dealerów marki Opel oraz na stronie www.opel.pl.

 

Skontaktuj się ze swoim Dealerem