Koszty eksploatacji

Zawsze w trybie ekonomicznym.

Koszty serwisowania są niższe niż w przypadku pojazdów spalinowych, ponieważ samochód elektryczny zawiera mniej elementów ruchomych wymagających wymiany oleju. Ale to dopiero początek korzyści.

Wsparcie i dotacje

Towarzystwa ubezpieczeniowe pracują nad stworzeniem specjalnej oferty dla użytkowników pojazdów elektrycznych i hybrydowych. 

 

Polski rząd zapowiada regulacje promujące e-mobilność. Dobrym przykładem są prowadzone prace nad dotacjami z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. 

 

W wielu miastach europejskich, również w Polsce, pojazdy o zerowej emisji spalin parkują bezpłatnie w określonych strefach i mogą poruszać się pasami wydzielonymi dla komunikacji publicznej. 

 

Mądra inwestycja.

Porównanie cen samochodów elektrycznych i spalinowych jest niezwykle trudne. Prostszym zadaniem jest zestawienie faktycznych kosztów użytkowania. Tutaj zalety są jasno widoczne.

  • Koszty serwisowania: samochód elektryczny zawiera mniej elementów ruchomych wymagających wymiany oleju.
  • Koszty ubezpieczenia: w Europie, na przykład w Niemczech, firmy stopniowo obniżają stawki za ubezpieczenie pojazdu elektrycznego nie tylko dlatego, że nie emituje on spalin. Zauważono, że kierowcy „elektryków" prowadzą rozważniej, powodując mniejszą liczbę zdarzeń drogowych.
  • Darmowy parking: w wybranych miastach Europy, i w Polsce również, pojazdy o zerowej emisji spalin parkują bezpłatnie w wybranych strefach miejskich. 

Rozsądne ładowanie akumulatorów.

Metoda doładowywania zespołu akumulatorów w samochodzie elektrycznym ma również wpływ na koszty eksploatacyjne. Możesz na przykład korzystać z darmowej usługi jako gość w publicznych stacjach ładowania. Instalując stację domową Wallbox typu smart i podłączając ją do sieci elektroenergetycznej, zyskujesz możliwość zarządzania czasem ładowania, ustawiając aktywację funkcji w godzinach korzystnych pod względem ceny. Urządzenie możesz również odpłatnie udostępniać innym użytkownikom. Usługi zdalne sterowane aplikacją na smartfona również ułatwiają zarządzanie procesem ładowania tak, aby był jak najbardziej korzystny ekonomicznie. Generowanie raportów zużycia energii ułatwia zarządcom flot samochodowych procedurę zwrotu kosztów pracownika poniesionych za ładowanie zespołu akumulatorów w stacji domowej.