Ładowanie modeli elektrycznych

CO WARTO WIEDZIEĆ O ŁADOWANIU AKUMULATORÓW SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO.

Najważniejsze informacje znajdziesz w jednym miejscu. Właśnie tutaj.

W wyposażeniu Twojego nowego Opla o napędzie elektrycznym jest podstawowy kabel służący do ładowania po podłączeniu do standardowego, domowego gniazda elektrycznego. Możesz zatem zacząć od zaraz.

 

Zależy Ci na krótszym czasie lub możliwości ładowania poza domem? Zaprezentujemy Ci dostępne rodzaje kabli, opowiemy o różnicach i doradzimy, która z domowych stacji ładowania Wallbox będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Na koniec przekonasz się, że jazda samochodem elektrycznym jest po prostu elektryzująca, a ładowanie akumulatorów jest tak proste, jak doładowywanie baterii smartfona.

RODZAJE KABLI.

Możliwości masz wiele: począwszy od gotowych rozwiązań służących do ładowania akumulatorów w domu aż po najszybsze ładowarki na publicznych stacjach.

Gotowy do drogi: gniazdo domowe

1,8 kW

 

Ładowanie przez domowe gniazdko elektryczne to najprostsze rozwiązanie: nie wymaga specjalnej instalacji, a standardowy kabel (tryb 2) znajduje się na wyposażeniu każdego elektrycznego modelu Opla.

 

Za bezpieczne ładowanie po podłączeniu kabla do gniazda odpowiada skrzynka sterująca na kablu (ICCB), utrzymująca komunikację pomiędzy źródłem a pojazdem.

 

Pamiętaj jednak, że godzina standardowego ładowania przekłada się na około 10 km zasięgu1. Dlatego dla komfortu codziennego użytkowania samochodu elektrycznego, rekomendujemy stację ładowania typu Wallbox.

 

To rozwiązanie jest dla jest Ciebie, jeśli:

 

 • potrzebujesz możliwości ładowania w sytuacji, gdy nie ma stacji ładowania w okolicy lub na przykład przebywasz w domu przyjaciół itp.,
 • użytkujesz samochód z napędem hybrydowym typu plug-in, którego akumulatory można doładować przez noc2.
Szybkie ładowanie w domu

7,4 kW / 11 kW

 

Domowa stacja Wallbox montowana na ścianie lub na słupku jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu.

 

Opel oferuje gamę urządzeń typu Wallbox, również w wersji smart, 1- lub 3-fazowych, współpracujących z ładowarką pokładową Twojego samochodu.

 

Wskazówka: Twój Dealer Opla podpowie Ci które rozwiązanie i jaka taryfa zakupu energii elektrycznej będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, biorąc pod uwagę użytkowanie pojazdu, typ akumulatora i oczekiwany zasięg. Poleci poradę profesjonalistów w zakresie wymogów i efektywności pracy instalacji elektrycznej w Twoim domu czy miejscu pracy.

 

Zazwyczaj stacja Wallbox jest wyposażona w zintegrowany kabel ładowania tryb 3, stosowany również w publicznych stacjach prądu zmiennego. Dlatego warto zaopatrzeć się w tego typu kabel w wersji przenośnej. 

 

To rozwiązanie jest dla Ciebie, jeśli:

 

 • ładujesz akumulatory regularnie, w domu lub podczas podróży,
 • wykorzystujesz zasięg pojazdu każdego dnia i ładujesz go nocą.
Szybkie ładownie w stacjach publicznych
Najszybsze stacje ładowania prądem stałym spotkasz najczęściej przy autostradach. Wykorzystaj zatem 30-minutową przerwę na kawę na doładowanie akumulatora swojej Corsy-e nawet do 80% pojemności. 

Kabel tryb 4 stanowi stałe wyposażenie stacji ładowania prądem stałym (DC).

 

Pamiętaj, że wyłącznie modele Opla z napędem elektrycznym są wyposażone w gniazdo standardu CCS3 do publicznych stacji szybkiego ładowania DC. Modele hybrydowe typu plug-in go nie posiadają ze względu na ograniczoną pojemność akumulatorów.

 

To rozwiązanie jest dla jest Ciebie, jeśli:

 

 • potrzebujesz ładować akumulatory podczas dłuższych podróży.
Kabel uniwersalny

1,8 kW do 11 kW

 

Korzystając z kabla uniwersalnego masz kilka możliwości ładowania z różnych źródeł energii: z domowego gniazdka elektrycznego, gniazda przemysłowego (wymagającego instalacji) oraz w publicznej stacji prądem zmiennym (AC).

 

Kabel uniwersalny zapewnia moc ładowania do 11 kW, co przekłada się na zwiększenie zasięgu o około 60 km z każdą godziną ładowania, z zastrzeżeniem podłączenia go do 3-fazowego gniazda elektrycznego (CEE16). Podłączenie go do tradycyjnego gniazdka domowego sprawia, że jego efektywność jest taka, jak standardowego kabla tryb 2. 

 

Wskazówka: Z uniwersalnego kabla można również korzystać za granicą.

 

To rozwiązanie jest dla jest Ciebie, jeśli:

 

 • chcesz ładować akumulator przez noc,
 • pokonujesz dziennie trasy nie dłuższe niż standardowy zasięg i doładowujesz akumulator w domu,
 • korzystasz z uniwersalnego kabla w domu zamiast stacji Wallbox,
 • czasami podróżujesz na dłuższych dystansach i chcesz mieć możliwość doładowania akumulatorów w każdej chwili z różnych źródeł,
 • musisz lub chcesz doładowywać samochód regularnie podczas podróży.

 

Generalnie rekomendujemy korzystanie ze stacji typu Wallbox i posiadanie lekkiego, przenośnego kabla tryb 3.

Enhanced Domestic Charging: Green’ up System by Legrand 

3,7 kW

 

The Green’ up Socket by Legrand is an enhanced domestic socket that provides twice the charging speed (approx. 20 km range per one-hour charging time1) than the basic domestic cable (Mode 2 Cable) on a normal socket.

 

1 Dane dla Corsy-e. Czas ładowania akumulatorów może różnić się w zależności od trybu ładowarki pokładowej, rodzaju kabla i stacji ładowania. Szczegółowych informacji o cyklach pomiaru NEDC i WLTP udzielają Dealerzy marki Opel.

 

2 Dane dla Grandlanda X PHEV Hybrid4. Czas ładowania akumulatorów może różnić się w zależności od trybu ładowarki pokładowej, rodzaju kabla i stacji ładowania. Szczegółówych informacji o cyklach pomiaru NEDC i WLTP udzielają Dealerzy marki Opel.

 

3 Gniazdo standardu ładowania CCS jest zaawansowaną wersją gniazda trybu 2, wyposażone w dwa dodatkowe złącza umożliwiające szybsze ładowanie.

ZAINSTALUJ STACJĘ DOMOWĄ.

Najwygodniejszym sposobem ładowania akumulatorów samochodu elektrycznego w domu jest stacja zamontowana na ścianie lub słupku. Stacja Wallbox zrobi to znacznie szybciej niż standardowe gniazdko domowe.

Stacje Wallbox są niezwykle proste w użytkowaniu, a jednocześnie oferują więcej funkcji niż tylko możliwość ładowania akumulatora. Z aplikacją do urządzeń Wallbox Smart zyskujesz dodatkowe usługi, takie jak raportowanie poboru energii, zarządzanie użytkownikami, zdalne sterowanie urządzeniem i planowanie wykorzystania energii.

 

Opel oferuje swoim klientom kilka rodzajów stacji Wallbox. Doradzimy Ci wybór urządzenia spełniającego Twoje potrzeby, biorąc pod uwagę rodzaj pokładowej ładowarki w Twoim samochodzie, dostępne zasilanie oraz oczekiwaną prędkość ładowania. 

Gama urządzeń Wallbox

1-fazowe / 3,7 i 4,6 kW lub 7,4 kW

3-fazowe / 11 kW

 

Modele elektryczne Opla są przystosowane do ładowania prądem 1 lub 3 fazowym. Jeśli zdecydujesz się na 1-fazową stację typu Wallbox czas ładowania będzie dłuższy niż przy wykorzystaniu układu o większej mocy.

 

To rozwiązanie jest dla Ciebie, jeśli:

 

 • ładujesz akumulatory najczęściej w domu,
 • nie potrzebujesz żadnych dodatkowych funkcji sterowania stacją Wallbox.

 

Gama urządzeń Wallbox Smart

1-fazowe / 7,4 kW

3-fazowe / 11 kW lub 22 kW

 

Urządzenia Wallbox w wersji smart posiadają zaawansowane funkcje umożliwiające, między innymi, pełną kontrolę wydatków na energię elektryczną. Można nimi sterować zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji.

 

To rozwiązanie jest dla Ciebie, jeśli:

 

 • potrzebujesz dodatkowych funkcji zdalnego sterowania i kontroli stacji Wallbox,
 • ze stacji korzysta wielu użytkowników, których trzeba rozliczać z wykorzystanej energii.

CZAS ŁADOWANIA.

Porównaj czasy ładowania w zależności zastosowanego sposobu ładowania.

Corsa-e czy hybrydowy Grandland X?

Pobierz właściwy plik PDF zawierający tabelę porównawczą czasów ładowania.

INSTALACJA.

Wybierz optymalną stację Wallbox do swojego domu.

 

DO DZIEŁA!

Skorzystaj z porady profesjonalistów w zakresie wymogów i efektywności pracy instalacji elektrycznej w Twoim domu, a następnie zamów stację Wallbox u najbliższego Dealera marki Opel.

AKCESORIA OPEL+ DEDYKOWANE POJAZDOM ELEKTRYCZNYM

Bez względu na to czy użytkujesz samochód z napędem w pełni elektrycznym czy hybrydowym typu plug-in, mamy dla Ciebie szeroki wybór akcesoriów do ładowania akumulatorów i nie tylko.