SKIP TO CONTENT

Ofensywa jakościowa Opla w pełni 

10 maja 2022

  • Rekord wszechczasów: poprawa jakości nowo wprowadzanych modeli o 25% w zaledwie rok
  • Ambitny cel: numer 1 pod względem jakości wśród masowych producentów
  • Wnioski z analiz: wprowadzono nowe metody zapobiegania usterkom
  • Aktualna sytuacja: wysokie lokaty modeli Opla wśród najmniej awaryjnych samochodów według statystyk awaryjności ADAC i raportu TÜV 

Rüsselsheim. Jakość samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych marki Opel jest rekordowo wysoka. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jakość nowo wprowadzanych na rynek modeli poprawiła się o 25 procent. Jest to efekt zarówno standardów produkcyjnych zdefiniowanych przez firmę, jak i informacji zwrotnych przekazywanych przez klientów w pierwszym roku po zakupie. Opel Corsa i Opel Mokka od samego początku charakteryzują się pierwszorzędną jakością wykonania. Dotyczy to zarówno wersji spalinowych, jak i z napędem w pełni elektrycznym.

 

Osiągnięta poprawa wynika z konsekwentnej realizacji przyjętego przez Opla celu, którym jest zerowa usterkowość. Aby go osiągnąć, firma z Rüsselsheim wprowadziła również nowe metody predykcyjnej analizy produkcji. Systemy prognozujące wykrywają moment zmiany pewnych parametrów potencjalnie skutkujących błędami w produkcji, a następnie prewencyjnie interweniują. Efekt to przede wszystkim niedopuszczenie do wyprodukowania wadliwych części, a także zapobieganie zakłóceniom w produkcji i utrzymanie jednolicie wysokiej jakości.

 

„W firmie Opel oraz w całej Grupie Stellantis wyznaczamy sobie ambitne cele jakościowe. Chcemy być pod tym względem numerem 1 wśród wielkoseryjnych producentów. Wszędzie tam, gdzie usterki są eliminowane, podnosimy jakość i zadowolenie klienta, a jednocześnie zmniejszają nam się koszty” – mówi dyrektor generalny firmy Opel, Uwe Hochgeschurtz.

 

W niemieckich zakładach w Rüsselsheim i Eisenach przejście na najnowszą platformę Grupy również przyczyniło się do dalszej poprawy. Strategia zunifikowanej platformy i ograniczenie zbędnej złożoności są ważnymi czynnikami sprzyjającymi wysokiej jakości i niezawodności pojazdów. W centralnych zakładach Opla w Rüsselsheim trwa seryjna produkcja nowej generacji modelu Astra. Pięciodrzwiowa Astra  oraz wersja kombi Astra Sports Tourer montowane są tam z niemiecką precyzją. Wszystkie wersje Grandlanda[S5]  są produkowane w Eisenach z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych. Potwierdza to także najnowszy raport TÜV, w którym flagowy SUV Opla zajął znakomite 11. miejsce w ogólnej klasyfikacji obejmującej 128 modeli. Ponadto według statystyk awaryjności ADAC za 2022 r., modele Opla z różnych segmentów, od Grandlanda i Crosslanda  po ADAM-a, wyróżniają się niezawodnością wśród używanych samochodów.

Inżynierowie Opla koncentrują uwagę na dalszym poprawianiu długookresowej jakości. W tym zakresie zintensyfikowano współpracę z dostawcami. Określając żywotność eksploatacyjną oraz standardy dla części i podzespołów, inżynierowie Opla stawiają na „solidność”. Oprócz przeprowadzania typowych badań zadowolenia klientów strażnicy jakości z Rüsselsheim analizują także recenzje i sugestie z forów internetowych i innych kanałów w mediach społecznościowych. Z tych źródeł korzystają również Dealerzy Opla, którzy starają się jak najwcześniej ustalić, co z punktu widzenia klientów warto jeszcze poprawić. Każda informacja zwrotna jest traktowana poważnie i postrzegana jako szansa podnoszenia jakości.
Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.