Opel Insignia teraz w oszczędnej wersji zasilanej gazem LPG

2012-07-16

  • Insignia z silnikiem 1.4 Turbo LPG ecoFLEX o mocy 103 kW/140 KM i 200 Nm
  • Technologia LPG w wersji 4- i 5-drzwiowej oraz kombi Sports Tourer
  • Kompletna instalacja fabryczna z 2-letnią gwarancją producenta
  • Opel rozszerza ofertę modeli LPG o kolejne modele

Opel News - Opel Insignia now runs on cost-effective Liquefied Petroleum Gas

Rüsselsheim. Opel Insignia jest teraz dostępny z silnikiem 1.4 Turbo LPG ecoFLEX napędzanym gazem LPG. W taką jednostkę mogą być obecnie fabrycznie wyposażone wszystkie trzy wersje nadwoziowe flagowego modelu Opla – sedan, hatchback i Sports Tourer.
Nowa wersja Insignii LPG ecoFLEX rozwija moc 103 kW/140 KM i zużywa 7,6 l paliwa na 100 km (przy emisji CO₂ 124 g/km) i jest oferowana
w cenie od 100 550 zł. W porównaniu do 4-drzwiowego modelu benzynowego 1.4 Turbo (5,7 l/100 km), zatankowanie do pełna jego odpowiednika zasilanego LPG jest niemal 40 proc. tańsze.

 

W wersji LPG inżynierowie Opla zastosowali wzmocnione zawory i gniazda zaworów oraz zmodyfikowali jednostkę sterującą silnika. Wszystkie wersje nadwoziowe zasilane gazem LPG wyposażone są w 6-biegowe skrzynie manualne. Zbiornik LPG ma pojemność użytkową 42 l i doskonale wypełnia wnękę koła zapasowego, zostawiając do dyspozycji pełną pojemność bagażnika. W ten sposób wysoka funkcjonalność Insignii jest zachowana, a zasięg na jednym zbiorniku wynosi do 500 km i nawet 1700 km, jeśli wykorzystywany jest również zbiornik benzyny (wersje sedan i hatchback). Wlew gazu LPG znajduje się tuż obok wlewu benzyny. Opel udostępnia klientom specjalne adaptery umożliwiające bezproblemowe tankowanie gazu w całej Europie.

 

Kierowca może łatwo zmieniać zasilanie pomiędzy gazem LPG i benzyną za pomocą przełącznika na tablicy przyrządów. Dioda LED sygnalizuje zasilanie gazem LPG, po przełączeniu na benzynę dioda gaśnie. Wyjątkowo czytelna jest informacja o poziomie paliwa – obie wartości pokazywane są na tym samym wskaźniku.

Opel News - LPG ex works installation: generous on space, safe and under warranty

Fabryczna instalacja LPG: w pełni zintegrowana, bezpieczna i objęta gwarancją

Do tej pory klienci mogli wybierać spośród kilku modeli zasilanych gazem LPG. Były to: Corsa
(3- i 5-drzwiowa), Meriva, Astra (5-drzwiowa
i Sports Tourer). Teraz oferta LPG Opla zostaje wzbogacona o trzy wersje nadwoziowe Insignii. Fabryczna instalacja LPG ma wiele zalet
w stosunku do innych rozwiązań. Najwyższym priorytetem w toku prac konstrukcyjnych nad tymi modelami było bezpieczeństwo. Testy Opla obejmują na przykład specjalne próby zderzeniowe zbiornika LPG i innych elementów ulokowanych w specjalnie chronionych strefach, w pełni zintegrowanych ze strukturą bezpieczeństwa samochodu.

 

LPG: przyjazny dla środowiska, oszczędny i powszechnie dostępny
Popularność paliwa LPG rośnie w Niemczech i w całej Europie. Nie jest to zaskakujące, bo cena litra gazu, to ok. połowa ceny litra benzyny. Do roku 2018 w Niemczech obowiązuje ulga podatkowa na paliwo LPG. Jednak właściciele takich aut nie tylko korzystają finansowo, ale także pomagają chronić środowisko, ponieważ pojazdy zasilane LPG emitują do 15 proc. mniej CO₂ niż auta z tradycyjnymi silnikami. W Niemczech gaz LPG jest dostępny na 6,5 tys. stacji (45 proc.), a w całej Europie takich punktów jest ok. 35 tys.