Przyszłe modele - Opel Monza Concept

Opel Monza Concept

Zapraszamy w podróż do przyszłości motoryzacji.

Dowiedź się więcej

Opel Monza Concept: multimedia i łączność jutra

2013-11-11

  • Pionierski: Monza Concept oferuje unikalne rozwiązania w zakresie systemów multimedialnych i wskaźników kierowcy
  • Rewolucyjny: projektory LED tworzą wielofunkcyjny wyświetlacz rozciągający się na całej szerokości deski rozdzielczej
  • Połączony: pełna integracja ze społecznością internetową
Opel News - Ultra-modern LED projection technology: Once behind the wheel, the Opel Monza Concept whisks you away into a completely new and unique world of instruments and infotainment with a wide, sculpted multi-function panel that sweeps from door to door

Rüsselsheim. Wydajność i łączność to dwa główne czynniki definiujące rozwój następnej generacji pojazdów. Opel Monza Concept, który miał światową premierę podczas ostatniego salonu samochodowego we Frankfurcie, to wizjonerski projekt w obu tych obszarach. Pozwala zajrzeć w przyszłość rozwoju motoryzacji. Dzięki przyciągającej wzrok stylizacji nadwozia i nowatorskiej, modułowej konstrukcji układu napędowego Monza Concept jest ucieleśnieniem stylu i ultranowoczesnej technologii na czterech kołach. Wrażenie to dodatkowo pogłębia niezwykłe wnętrze. Najnowszy model koncepcyjny Opla imponuje bowiem unikalnym systemem projekcyjnym i możliwościami wszechstronnej łączności. Wszystko to dzisiejszym kierowcom może wydawać się technologią nie z tej ziemi, ale wkrótce stanie się częścią codziennego życia.

Opel News - Opel Monza Concept

„Opel Monza Concept łamie konwencje związane z projektowaniem pojazdów, w szczególności z wizerunkiem i wyposażeniem wnętrza” — mówi Dyrektor Generalny Opla, dr Karl-Thomas Neumann. „Dzięki pomysłowej technologii projekcji LED tworzymy całkiem nowy system multimedialny dający wyjątkowe poczucie przestrzeni. Nowa technologia zapewnia niewyobrażalne dotąd możliwości łączności między kierowcami ich rodzinami i przyjaciółmi, a nawet całą społecznością internetową”.

Informacje w 3D: projektory LED tworzące multimedialny obraz

Opel News - A spectacular view when opening: The expansive doors provide maximum functionality and offer an unobstructed view of the spacious, open passenger cabin

Za kierownicą Opla Monzy Concept wkroczysz w zupełnie nowy i niespotykany dotąd świat systemu multimedialnego oraz obsługi wskaźników i przełączników na desce rozdzielczej z wykorzystaniem ultranowoczesnej technologii projektorów LED.

 

Kierowca Monzy nie ma już do czynienia z konwencjonalnymi, oddzielnymi wskaźnikami czy ekranami wyświetlającymi różne informacje, a ze starannie wyprofilowanym panelem wielofunkcyjnym, który rozciąga się od drzwi do drzwi tworząc jeden wyświetlacz. Na nim prezentowane są wszelkie informacje i elementy dekoracyjne, a kierowca może dostosowywać go do swoich potrzeb, gustu lub nastroju.

Opel News - Doors open with a mere sweep of a hand: Just place your hand over the diverse design shades of blue that make up the gradated LED design line and the expansive doors of the Opel Monza Concept open and close like condor wings

Jeden, ciągły panel wielofunkcyjny to bezprecedensowe rozwiązanie zastosowane w samochodzie, opracowane przez doświadczonych projektantów Opla. Grafika 3D robi ogromne wrażenie. Służy prezentacji wszystkich istotnych danych, począwszy od tych z komputera pokładowego, poprzez informacje o ustawieniach systemów samochodu, aż po informacje o dostępie do Internetu, funkcjach zaawansowanej łączności. Nie zapomniano też o elementach dekoracyjnych. Monza Concept wyznacza nowy trend w wielofunkcyjnej stylistyce: wydobywa czyste emocje, oferując zarazem wyjątkową funkcjonalność. Obszar wyświetlania informacji i ich tło można indywidualnie skonfigurować zgodnie z osobistymi wymaganiami i preferencjami w zakresie informacji, a obsługa menu kontrolowana jest za pomocą głosu i przycisków sterowania na kierownicy.

Opel News - Opel drives into the future: A light, athletic look outside, unique projection technology inside combined with custom connectivity – the Opel Monza Concept is stylish, ultra-modern efficiency on four wheels

Wydajność i przejrzystość również brano pod uwagę przy projektowaniu tego niezwykłego panelu wyświetlaczy. Decydując o sposobie prezentowania informacji na wyświetlaczach, inżynierowie Opla skoncentrowali się na tym, aby istotne dla kierowcy informacje zaprezentować w jak najlepszy i najbardziej spersonalizowany sposób. Podejście to opierało się na „upraszczaniu skomplikowanego”, dzięki czemu dane nawigacji czy ustawienia smartfona pojawiają się tylko wtedy, kiedy są niezbędne lub wywołane przez kierowcę. Kierowcy mogą zatem uzyskać szeroki zakres informacji bez nadmiaru tekstu czy obrazów. Opel Monza Concept to wzorcowy model oparty na systemach HMI, czyli technologicznie zaawansowanych interfejsach sterowania funkcjami pojazdu (ang. Human-Machine-Interface). Zastosowane rozwiązania wnętrza opierają się na najnowszych wynikach badań w tej dziedzinie.

Potrójna łączność: JA, MY i WSZYSCY

Opel News - Three different worlds in 3D graphics: The Opel Monza Concept driver can delve into three worlds of connectivity – called ME, US and ALL – and can focus solely on their driving experience (above), or get in touch with friends and family or even connect to the whole internet community (below)

W modelu Monza Concept nie zabrakło wszechstronnych rozwiązań w zakresie łączności ze smartfonami. Dzięki trzem obszarom łączności zwanym JA, MY i WSZYSCY, kierowcy mogą skoncentrować się wyłącznie na prowadzeniu pojazdu lub nawiązać kontakt z przyjaciółmi i rodziną, a nawet połączyć się z całą mobilną społecznością.

  • W sferze JA system multimedialny zapewnia tylko niezbędne i ważne dla kierowcy informacje. Na przykład, kierowca ma dostęp do danych dotyczących silnika, stylu jazdy i warunków na drodze, które są dla niego pomocne, lub takich, które uważa za odpowiednie.
  • Sfera MY zapewnia pasażerom możliwość interakcji z grupą wybranych osób, na przykład przyjaciół czy członków rodziny, którzy mogą się zalogować do systemu multimedialnego samochodu korzystając z własnych urządzeń i wymieniać informacje, muzykę i obrazy, korzystać z czatu, umawiać spotkania itp. Informacje o połączeniu z grupą są widoczne na wyświetlaczu.
  • Sfera WSZYSCY wykracza poza ustawienia koncepcji MY. Umożliwia kierowcy połączenie z praktycznie całym zewnętrznym światem. Można na przykład, za pomocą tabletu lub smartfona, udostępnić online planowaną trasę podróży, dzięki czemu chętni do podwiezienia mogą się z nim zabrać — jest to nowy pomysł na ideę „car-poolingu” czy „car-sharingu”, czyli nowoczesnego autostopu. Ponadto dostępnych jest wiele funkcji, takich jak opcje porównywania informacji z innymi kierowcami, wyświetlanie alternatywnych tras itd.
Opel News - Opel drives into the future: the Opel Monza Concept is stylish, ultra-modern efficiency on four wheels

Przełomowa technologia systemu multimedialnego i łączności w Oplu Monza Concept pokazuje jak dalece nowatorski jest sposób myślenia projektantów i inżynierów Opla, dzięki czemu następna generacja pojazdów przyczyni się do powstania harmonijnej, połączonej ze sobą społeczności mobilnej.

 

Możliwość wszechstronnej łączności pomiędzy użytkownikami dróg nie tylko pogłębia wzajemne relacje, ale również zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ zagrożenia na drodze mogą być rejestrowane wcześniej i dokładniej niż do tej pory. W zakresie łączności i bezpieczeństwa, rewolucyjne systemy multimedialne i interfejsy sterowania funkcjami pojazdu HMI w Oplu Monza Concept wyznaczają przyszłość rozwoju motoryzacji.