Od Ampery po Zafirę – prawdziwi ekomistrzowie należą do rodziny Opla

2013-06-03

  • Ampera pierwszym europejskim samochodem z napędem elektrycznym przystosowanym do codziennej eksploatacji
  • Technologia ecoFLEX obniża spalanie Opla Corsy o 27%
  • Insignia 1.4 Turbo jednym z najbardziej ekonomicznych aut w segmencie samochodów średniej wielkości z silnikami benzynowymi
  • Zafira wyposażona w nowy silnik diesla spełniający normę Euro 6 zużywa tylko 4,1 l/100 km
  • Już 21 modeli Opla – 3 razy więcej niż w 2012 roku – otrzyma najwyższą ocenę A+, przyznawaną pojazdom przyjaznym środowisku

Aktualności Opla: Od Ampery po Zafirę – prawdziwi ekomistrzowie należą do rodziny Opla

Rüsselsheim. Opel pokazał się z najlepszej strony na Światowym Dniu Środowiska (5 czerwca 2013). Od chwili wprowadzenia technologii ecoFLEX w 2008 roku Opel, stale ograniczając zużycie paliwa oraz poziom emisji spalin, zaprezentował szeroką gamę superwydajnych jednostek napędowych. Niemiecki producent oferuje prawdziwych czempionów w oszczędzaniu paliwa we wszystkich segmentach – od elektrycznej Ampery do rodzinnego vana Zafiry Tourer. Jednocześnie jego silniki nie tracą nic z doskonałej harmonii pomiędzy dynamiką i ekonomiką. Najlepszym tego dowodem jest Opel Corsa, który był pierwszym małym modelem Opla dostępnym z silnikiem o obniżonym poziomie zużycia paliwa – ecoFLEX 55 kW/75 KM, w cyklu mieszanym spalał zaledwie 4,5 l/100 km. Dzięki ciągłym udoskonaleniom obecny model Corsy 1.3 CDTI ecoFLEX o mocy 70 kW/95 KM pokonuje 100 km zużywając w tych samych warunkach zaledwie 3,3 l (88 g/km CO2), tym samym spełnia najsurowsze normy emisji Euro 5.

Aktualności Opla: Od Ampery po Zafirę – prawdziwi ekomistrzowie należą do rodziny Opla

Od 2008 roku Opel zdołał obniżyć spalanie tego popularnego małego samochodu o prawie 27%, zwiększając przy tym jego osiągi o podobną wartość! To fantastyczny przykład rozwoju technologii układów napędowych wyrażonej przez wzrost wydajności.

Aktualności Opla: Biała flota: czysty diesel, wydajna jednostka benzynowa, dobra alternatywa

Biała flota: czysty diesel, wydajna jednostka benzynowa, dobra alternatywa

Dziś mistrzom ekonomiczności Opla przewodzi bezkompromisowy pojazd elektryczny – Opel Ampera. Jest on pełnokrwistym czteromiejscowym sedanem, który może przejechać na czystej energii elektrycznej aż 80 km. A jeśli jego 16 kWh akumulatory litowe zostały naładowane energią ze źródeł odnawialnych, to jego ekocenzurka jest bez zarzutu. Wykorzystując pokładowy generator prądu, zasilany silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 litra, Ampera może pokonać dystans do 500 km bez konieczności ładowania ani tankowania.

 

Ponieważ tych kilka nowatorskich modeli nie zdziała cudów dla środowiska naturalnego, Opel, w ostatnich latach, znacząco poprawił wydajność całej gamy swoich modeli. Sztandarowa gama modeli Astry szczyci się kilkoma czempionami ekologii. Astra 1.7 CDTI ecoFLEX spala zaledwie 3,7 l oleju napędowego na 100 km (99 g/km CO2) przy doskonałych osiągach 96 kW/130 KM i 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Natomiast jej siostrzany model z silnikiem benzynowym Astra 1.4 Turbo ecoFLEX rozpieszcza kierowcę mocą 103 kW/140 KM i spalaniem na poziomie zaledwie 5,5 l/100 km. Podane wartości dotyczą cyklu mieszanego.

Aktualności Opla: Od Ampery po Zafirę – prawdziwi ekomistrzowie należą do rodziny Opla

Jeszcze bardziej imponujące jest wyjątkowo niskie spalanie dużego modelu Opla. Van Zafira Tourer może przewieźć 7 osób i w wersji 1.6 CDTI ecoFLEX zużywa, w cyklu mieszanym, tylko 4,1 l oleju napędowego na 100 km (109 g/km CO2). W ofercie jest też czterocylindrowy silnik nowej generacji o mocy 100 kW/136 KM i 320 Nm momentu obrotowego, który już teraz spełnia przyszłe normy emisji Euro 6. Nowy diesel nie tylko wyróżnia się bardzo niskim poziomem emisji CO2, ale także bardzo niską emisją tlenków azotu. Ale to nie koniec ekonomicznych możliwości tego modelu. W zależności od preferencji i ilości pokonywanych kilometrów Opla Zafirę Tourer można także zamówić w jeszcze bardziej przyjaznej dla środowiska wersji, z silnikiem napędzanym gazem CNG – 1.6 Turbo CNG ecoFLEX) lub LPG – 1.4 LPG ecoFLEX.

Aktualności Opla: Model flagowy: jednostka benzynowa  Turbo o wskaźnikach spalania diesla

Model flagowy: jednostka benzynowa Turbo o wskaźnikach spalania diesla

Elegancki, liczący 4,83 m Opel Insignia świeci przykładem. Model 1.4 Turbo ecoFLEX jest najbardziej ekonomicznym silnikiem benzynowym w segmencie aut średniej wielkości. W cyklu mieszanym wersja sedan, z tym oszczędnym silnikiem o mocy 103 kW/140 KM i momencie obrotowym dochodzącym dzięki funkcji overboost do 220 Nm, spala tylko 5,5 l/100 km (126 g/km CO2).

 

Jego dieslowski odpowiednik 2.0 CDTI ecoFLEX z systemem Start/Stop jest jeszcze bardziej oszczędny i, w cyklu mieszanym, przejeżdża 100 km zużywając sensacyjne 4,3 l (112 g/km CO2). Tu także kierowca nie musi iść na kompromisy. Ta Insignia rozwija moc 118 kW/160 KM i zaskakujące 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Z takimi wskaźnikami Opel Insignia otrzymuje kategorię A+ emisji CO2 – lepiej już nie można.

Aktualności Opla: Na właściwej ścieżce: Opel ma już ponad 200 uhonorowanych nagrodami modeli

Na właściwej ścieżce: Opel ma już ponad 200 uhonorowanych nagrodami modeli

Kategorie emisji CO2 przyznaje Niemiecka Agencja Energetyczna. Klasyfikuje wszystkie pojazdy w kategoriach od A+ (ciemnozielony) do G (ciemnoczerwony), przekazując konsumentom istotną informację. Dobra, zielona strefa to kategorie od A+ do C. Dziś Opel oferuje ponad 200 różnych modeli należących do tej ligi ekonomicznych aut.

 

W ubiegłym roku 7 modeli Opla otrzymało najlepszą kategorię A+ emisji CO2, a w 2013 roku będzie ich już 21 – czyli w ciągu zaledwie 12 miesięcy ich liczba się potroi! Ponadto 37 modeli zostało sklasyfikowanych jako A, a następne 65 jako B. To imponujący wynik i dowód dużej koncentracji Opla na stałym rozwoju technologii, zwłaszcza w zakresie układów napędowych..

 

Od Ampery po Zafirę – prawdziwi ekomistrzowie należą do rodziny Opla.