Opel - Newsletter

Opel Newsletter

Get the latest information about Opel and Opel products & services delivered right to your inbox

Register now!
Opel - RSS Feed

Opel RSS Feed

Get the Opel RSS!
Opel - Magazine

Opel Magazine

The facts, the style, the feeling… Opel Magazine brings you the whole world of Opel and more…

More

Opel Corsa i Opel Agila wkrótce dostępne z systemem Start/Stop

2010-06-22

 • Corsa z silnikiem 1.3 CDTI zużywa o 0,5 l/100 km mniej w cyklu miejskim
 • Do końca 2011 roku, to przyjazne dla środowiska rozwiązanie będzie dostępne we wszystkich najpopularniejszych modelach Opla

Rüsselsheim. Opel zaoferuje już wkrótce system Start/Stop w modelach Corsa 1.3 CDTI (55 kW/75 KM) i Agila 1.2 (69 kW/94 KM). Oba silniki spełniają normę Euro 5, emitują mniej CO2 i pozwalają zaoszczędzić sporo paliwa w jeździe miejskiej.

Wprowadzenie tej technologii typu ecoFLEX obejmie wkrótce również nową Astrę, na początek wersję z silnikiem 1.3 CDTI. Do końca 2011 roku większość modeli Opla będzie dostępnych z tym zmniejszającym emisję CO2 rozwiązaniem.

Wprowadzając system Start/Stop Opel konsekwentnie dąży do redukcji zużycia paliwa i emisji spalin. Firma jest zaangażowana w poszukiwanie rozwiązań obniżających spalanie i ostatecznie eliminujących wykorzystanie tradycyjnych paliw kopalnych, co spowoduje zmniejszenie emisji CO2. Opel promuje alternatywne źródła energii.

Technologia Start/Stop sprawdza się najlepiej w jeździe miejskiej, do której Agila i Corsa są stworzone. Zasada jest prosta: wyłączony silnik nie zużywa paliwa. Zamiast pracować na jałowym biegu, podczas postoju na światłach czy przed przejazdem kolejowym, silnik automatycznie wyłącza się, kiedy kierowca ustawi drążek zmiany biegów w położeniu neutralnym i zwolni sprzęgło. Gdy światło zmieni się na zielone wystarczy nacisnąć pedał sprzęgła, a silnik zostanie uruchomiony. Oczywiście ogrzewanie, wspomaganie kierownicy i układu hamulcowego zostaje utrzymane, zapewniając pasażerom komfort i bezpieczeństwo, także przy czasowo wyłączonym silniku.

Dzięki ograniczeniu czasu pracy silnika na biegu jałowym, samochód emituje mniej spalin, i co ważne, nie hałasuje. Corsa 1.3 CDTI o mocy 75 KM (190Nm/55 kW) z opcjonalnym systemem Start/Stop zużywa w cyklu mieszanym zaledwie 4,0 l/100 km i emituje 105 gramów CO2, o 6,25% mniej niż ten sam model bez tej technologii. Największe oszczędności odczują użytkownicy takiej Corsy w jeździe po mieście. W cyklu miejskim Corsa z systemem Start/Stop emituje o 10,6% mniej CO2 niż ten sam model bez tej przyjaznej dla środowiska technologii. Auto zużywa w mieście 4,8 l/100 km,
w porównaniu z 5,3 l/100 km bez systemu Start/Stop. W cyklu mieszanym Corsa potrzebuje tylko 4 litry oleju napędowego na 100 km.

Pakiet technologii Start/Stop w Oplu Corsie obejmuje:

 • Rozrusznik o podwyższonej wytrzymałości przeznaczony na cały okres eksploatacji pojazdu
 • Akumulator o wysokiej wydajności wykonany w technologii absorpcyjnej maty szklanej AGM, zapewniający sprawne uruchamianie silnika
 • System Intelligent Battery Management sterujący działaniem akumulatora i nadzorujący jego sprawność
 • System Electric Power Management czuwający, aby silnik mógł być uruchomiony za każdym razem
 • Dodatkową pompę płynu chłodzącego, zapewniająca ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku
 • Wyłącznik systemu Start/Stop, umożliwiający jego dezaktywację w dowolnym momencie.

Dodatkowo, wyposażenie ecoFLEX zawiera elektroniczny system klimatyzacji. Pozwala on na czasowe podtrzymanie ustawień temperatury i nawiewu powietrza w czasie, kiedy silnik jest wyłączony. Pasażerowie mogą wybrać tryb ekologiczny, który nie spowoduje automatycznego włączenia silnika, nawet jeśli kabina mocno się nagrzeje. Jednak, aby w dowolnym momencie ochłodzić wnętrze pojazdu, mogą nacisnąć przycisk AC Configuration i uruchomić silnik. Opel jest jedynym europejskim producentem oferującym taką funkcjonalność.

Opel Agila z silnikiem 1,2-litra, o mocy 94 KM (69 kW/118 Nm) z systemem Start/Stop spala 5 litrów benzyny i emituje 116 g CO2 na 100 km, czyli około 2,5% mniej niż ten sam model bez tej technologii. W ruchu miejskim system Start/Stop zmniejsza emisję spalin o 9%.

 

Pakiet ecoFLEX w Oplu Agila zawiera:

 • System Start/Stop
 • Akumulator o podwyższonej wydajności
 • System nadzorujący pracę akumulatora z czujnikiem jego sprawności
 • Wyłącznik systemu