SKIP TO CONTENT
Publiczne stacje ładowania

Ładowanie na stacjach publicznych

W Polsce jest coraz więcej publicznych stacji ładowania udostępnianych przez różnych dostawców. Wystarczy dobry plan, a długa podróż samochodem elektrycznym nie będzie stanowić problemu

Ładowanie w trasie. To proste

Pod koniec sierpnia 2021 roku w Polsce funkcjonowało 1 631 ogólnodostępnych stacji ładowania, co przekłada się na 3 178 pojedynczych punktów ładowania. Warto w bagażniku zawsze mieć kabel z odpowiednim adapterem. W zależności od natężenia prądu (A) i liczby faz przepływu prądu w urządzeniu ładującym, akumulatory Twojego samochodu mogą być doładowane mocą do 11 kW.
Odszukaj stację ładowania
Przed podróżą zapoznaj się z lokalizacją ogólnodostępnych stacji ładowania korzystając z popularnych aplikacji nawigacyjnych lub systemu samochodu. 
Łatwe i swobodne ładowanie samochodu, również w podróży

Naładuj swój samochód elektryczny lub hybrydę plug-in na trasie: dzięki aplikacji eSolutions Charging zyskujesz dostęp do ponad 300 000 punktów ładownia w całej Europie i możesz w wygodny sposób zarządzać procesem ładowania swojego Opla w trakcie każdej podróży.

 

Poznaj usługi ładowania Free2move eSolutions

 

  

 
Usługi Free2Move eSolutions
Darmowe stacje ładowania
Na parkingach wybranych supermarketów i centrów handlowych udostępniane są darmowe punkty ładowania. 

Płatności za korzystanie z publicznego ładowania

Jak to właściwie działa? O czym muszę pamiętać? Jak naliczana jest opłata? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Płatność kartą 
Za energię pobraną przez zespół akumulatorów Twojego samochodu elektrycznego możesz obecnie zapłacić za pomocą aplikacji, karty prepaid lub karty kredytowej. 

Inne opcje ładowania

Ładowanie na stacji publicznej, za pomocą stacji Wallbox zainstalowanej przez pracodawcę czy we własnym domu. Możliwości jest wiele. Poznaj wszystkie. 
Punkty ładowania w garażach podziemnych
Niektórzy administratorzy lub właściciele parkingów podziemnych decydują się na montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych na tym terenie. Taka decyzja wymaga spełnienia określonych warunków.  
Właściciel nieruchomości ma obowiązek zapoznać się z lokalnie obowiązującymi przepisami, ocenić dostępną infrastrukturę korzystając z wiedzy i opinii odpowiednich specjalistów z uprawnieniami. Warto też już na początku projektu współpracować z dostawcą energii dla danej nieruchomości i sprawdzić, czy instalacja planowanego rozwiązania na przykład nie obciąży lokalnej sieci.
Stacje ładowania do użytku pracowników
Dla wielu firm instalacja urządzeń ładujących akumulatory samochodów elektrycznych dla wyłącznego, bezpłatnego użytku pracowników może okazać się dużym plusem wizerunkowym. Nie wspominając już o zadowoleniu samych pracowników. 
Kilka wskazówek dla przedsiębiorców użytkujących samochody elektryczne lub hybrydowe plug‑in jako pojazdy służbowe. Koszty eksploatacji takiego pojazdu szacuje się w ten sam sposób, co w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym. Jednak ocena wysokości kosztów energii elektrycznej niezbędnej do ładowania zespołu akumulatorów może okazać się nieco trudniejsza. Nasza wskazówka: koszt instalacji stacji ładowania służącej do ładowania pojazdu wraz z instalacją licznika energii elektrycznej można zakwalifikować jako koszt Twojej firmy.
Porównanie domowych stacji ładowania
Przed zakupem stacji Wallbox warto rozważyć kilka zagadnień. Modele różnią się mocą, np.: 11 kW lub 22 kW. Wallbox o mocy 22 kW ładuje akumulatory samochodu elektrycznego dwa razy szybciej. Jeśli zależy Ci na uzupełnieniu energii w akumulatorach przez noc, wystarczająco efektywnym rozwiązaniem będzie stacja o mocy 11 kW. Wolniejsze ładowanie chroni akumulatory, co przekłada się na wydłużenie ich żywotności. 
Jeśli użytkujesz furgon czy minivan z napędem elektrycznym, jak najszybsza gotowość do pracy to zapewne Twój priorytet. Instalacja mocniejszej stacji Wallbox może okazać się po prostu korzystniejsza.

Praktyczne informacje o ładowaniu akumulatorów w trasie

Ile stacji ładowania znajduje się obecnie na terenie Polski?

W Polsce jest coraz więcej publicznych stacji ładowania udostępnianych przez różnych dostawców. Pod koniec sierpnia 2021 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1 630 ogólnodostępnych stacji, co przekładało się na 3 178 pojedynczych punktów ładowania.

Jak wyszukać stację ładowania?

Przed daleką podróżą zalecamy zapoznanie się z lokalizacją ogólnodostępnych stacji ładowania. Na pewno znajdziesz tam wystarczającą liczbę punktów ładowania, aby wygodnie dojechać samochodem elektrycznym do celu.

Ile kosztuje miesięcznie użytkowanie samochodu elektrycznego?

Zużycie energii przez Opla Mokkę‑e wynosi około 18 kWh na 100 kilometrów. Przy cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,80 zł/kWh (stan na 03.2022), koszt 18 kWh to około 14 zł. To nieporównywalnie mniej niż tankowanie samochodu z napędem spalinowym. Porównanie kosztów przeglądów, serwisów i ubezpieczenia też wypada na plus dla elektryka.

Jak prąd jest wykorzystywany podczas ładowania akumulatorów?

To zależy od urządzenia ładującego i miejsca, w którym się znajdujesz. Typowe małe stacje ładowania prądem przemiennym (AC) oferują zwykle moc 11 lub 22 kW. Większe stacje ładowania udostępniają zwykle do 43 kW dla prądu przemiennego i do 150 kW dla prądu stałego.

Szukasz innych informacji?

Koszty ładowania
Dowiedz się więcej
Czasy ładowania
Dowiedz się więcej