Obfitość nagród w 2018 roku: Opel triumfuje w plebiscytach motoryzacyjnych

18 grudnia 2018

  • Nowy Opel Combo Cargo nagrodzony tytułem International Van of the Year 2019
  • Tytuł Best Buy Car of Europe 2019 w plebiscycie AUTOBEST dla Nowego Combo Life
  • Flagowa Insignia i SUV-y Opla z sukcesami w całej Europie
  • Od ADAM-a po Zafirę — Ople nagradzane za jakość i zadowolenie klientów

Rüsselsheim. Samochody osobowe i użytkowe marki Opel są wysoko oceniane przez klientów i ekspertów, o czym świadczą liczne nagrody zdobyte w 2018 roku. Cały rok to pasmo sukcesów w plebiscytach i rankingach. Do najważniejszych osiągnięć należą tytuły International Van of the Year 2019 (IVOTY) dla Opla Combo Cargo oraz Best Buy Car of Europe 2019 dla Combo Life.

 

Zwycięską serię rozpoczął Crossland X, który w styczniu otrzymał maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. SUV Opla z segmentu B został uznany za „najlepszy samochód w swojej klasie w 2017 roku”  pod względem bezpieczeństwa. Crossland X wygrał także plebiscyt na Samochód Roku w Serbii.

 

Kolejny sukces odniosła Insignia. Niemal 15 000 czytelników magazynów Auto Bild i Computer Bild zagłosowało na flagowego Opla w kategorii Connected Car, czyli najlepiej skomunikowanego ze światem samochodu, wyróżniając model Opla za kompleksowe opcje łączności. Natomiast Vivaro Life zawdzięcza podobne wyróżnienie w kategorii Connected Campervan systemowi multimedialnemu Navi 80 IntelliLink z funkcją bieżącego dostarczania informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym.

 

Modele Opla zostały również wysoko ocenione przez czytelników pism Off Road i SUV Magazin. Grandlanda X uznano najlepszym SUV-em z napędem na jedną oś w plebiscycie  Off Road Awards 2018, a Crossland X zajął trzecie miejsce na podium w tej samej kategorii.

 

Dorobek Opla powiększył się również o nagrody Plus X dla obu modeli z rodziny X, Insignia Country Tourer otrzymała zaś tytuły Samochodu Flotowego Roku w Austrii oraz Samochodu 4x4 Roku w Szkocji.

 

W wielu krajach nagrodzono Insignię Grand Sport. Tytuł Rodzinnego Samochodu Roku przyznano jej w Portugali (Observador), Rumunii (AUTOpro) oraz w Wielkiej Brytanii (Auto Express), gdzie model wygrał także plebiscyt Carbuyer Best Car Awards jako Najlepszy Duży Samochód Rodzinny. Flagowy Opel był nominowany do tytułu Biznesowego Sedana Roku przyznawanego przez Kilometres Enterprise we Francji oraz do nagrody Autoflotte Top Performer 2018 w Niemczech. Dzięki zaawansowanym technologiom, komfortowi oraz wysokiej efektywności Insignia zajmuje czołową pozycję w swoim segmencie rynku. 

 

W Polsce Opel został aż czterokrotnie nagrodzony w ogólnopolskim plebiscycie Fleet Derby 2018 oraz IV edycji testów Fleet Cars&Vans i Fleet Auto Premium. Marka Opel została wybrana Motoryzacyjną Marką Flotową w kategorii Samochodów Osobowych. Program wynajmu długoterminowego Opel Drive Plan uznany został Najlepszym Produktem, Usługą Flotową w kategorii Program Finansowy Importera dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ponadto Insignia po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł Najlepszego Samochodu w kategorii Fleet Cars: Duży Samochód Firmowy, a Grandland X został uznany Najlepszym Samochodem w kategorii Fleet Auto Premium: Samochód dla Menadżera.

Mocny początek: Nowy Combo zdobywa renomowane międzynarodowe nagrody

Nowy Opel Combo dopiero pojawił się na rynku, przyjęto na niego pierwsze zamówienia, a już został uhonorowany najważniejszą nagrodą w segmencie lekkich pojazdów użytkowych, czyli tytułem Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku 2019 (IVOTY). Jury złożone 25 europejskich dziennikarzy przyznało Combo Cargo 127 punktów, co dało mu znaczną przewagę nad sklasyfikowanym na drugim miejscu Mercedesem Sprinterem (92 punkty). O zwycięstwie Opla zadecydowały wysoki komfort oraz innowacyjne systemy wspomagające kierowcę, a także umiarkowane koszty eksploatacji. Trofeum odebrał dyrektor generalny firmy Opel Michael Lohscheller na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

 

W Wielkiej Brytanii Combo Cargo otrzymał tytuł Lekkiego Pojazdu Użytkowego Roku 2019 przyznany przez What Van? oraz tytuł Lekkiego Vana Roku.

Combo Life został wybrany samochodem, który warto kupić w Europie w 2019 roku — Best Buy Car of Europe 2019. Cieszące się powszechnym autorytetem jury AUTOBEST było pod szczególnym wrażeniem doskonałej relacji jakości samochodu do jego ceny. Combo Life pokonał pięć innych nowych modeli pretendujących do tego tytułu (Citroën C4 Cactus, Dacia Duster, Ford Focus, Kia Ceed i Toyota Corolla).

Klienci Opla mogą liczyć na wysoką jakość i niską utratę wartości

Pozostałe modele Opla również zdobyły liczne nagrody w mijającym roku. ADAM po raz trzeci z rzędu znalazł się na szczycie rankingu zadowolenia klientów J.D. Power w kategorii samochodów małych i miejskich. Insignia Grand Sport zwyciężyła w plebiscycie Auto Test 2018 wśród samochodów klasy średniej. Miejsca na podium w swoich segmentach zajęły również Zafira, Corsa i Crossland X (2. miejsce) oraz bestsellerowa Astra Sports Tourer (3. miejsce).

 

Wysoka jakość i powolna utrata wartości to kolejne atuty Opla, czego przykładem jest  Opel Zafira zdobywający już po raz piąty tytuł Wertmeister („mistrz wartości”) w Niemczech. Niezależna firma Schwacke, zajmująca się analizowaniem rynku, wraz z Auto Bild uznały Zafirę za najlepszego kompaktowego minivana w Niemczech, który po czterech latach i 80 000 km zachowuje 53,61 procent wartości1.

 

Opel ADAM również jest seryjnym zwycięzcą. W raporcie TÜV na 2019 rok niewielki, ale niepowtarzalny Opel po raz kolejny został wskazany jako samochód z najmniejszą liczbą usterek w swoim segmencie. Według raportu 91,8 procent ADAM-ów przechodzi pierwszy główny przegląd bez zastrzeżeń. Przykładem świeci także Opel Mokka X: odsetek samochodów bez usterek na przeglądzie po trzech i pięciu latach wynosi odpowiednio 92,2 oraz 90,5 procent.

 

1 Zużycie paliwa wg NEDC w modelu Zafira z silnikiem 1.6 Direct Injection Turbo 147 kW/200 KM i systemem Start/Stop: 9,0-8,6 l/100 km w cyklu miejskim, 6,0-5,8 l/100 km w cyklu pozamiejskim, 7,1-6,8 l/100 km w cyklu mieszanym, przy emisji CO2 164-157 g/km. Dla celów porównawczych pomiary według WLTP przeliczono na wartości NEDC.

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.