Nowy Opel Zafira Life: czwarta generacja wzorcowego modelu

9 stycznia 2019

  • Nowa generacja wielofunkcyjnego minivana Opla
  • Jeden model, trzy wersje różniące się wielkością i nawet 9 miejsc w każdej z nich
  • Stylowe wzornictwo i wyważone proporcje
  • Obrotowe fotele i panoramiczny dach
  • Elektrycznie przesuwane drzwi boczne sterowane ruchem stopy
  • Światowa premiera podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli 18 stycznia 2019 r.;zamówienia będą przyjmowane od lutego
  • W pełni elektryczna wersja Zafiry Life w 2021 r.

 

Rüsselsheim. Atrakcyjne, funkcjonalne i praktyczne minivany noszą nazwę Zafira. Po dwudziestu latach od sukcesu pierwszej generacji historia modelu znajduje kontynuację w postaci nowo opracowanej czwartej generacji. Opel Zafira Life to komfortowy, wielofunkcyjny minivan (MVP), który niemiecki producent zaoferuje aż w trzech długościach nadwozia. Każda z wersji — standardowa Small (4,60 m), średnia Medium (4,95 m) i długa Large (5,30 m) — będzie dostępna nawet z dziewięcioma miejscami. Wersja „S” Zafiry Life jest o około 10 centymetrów krótsza od obecnej generacji tego modelu, natomiast „L” jest od niej o około 65 centymetrów dłuższa, zbliżając się długością do osobowego Vivaro Kombi.

 

Opel Zafira Life zaspokaja zróżnicowane potrzeby użytkowników, oferując między innymi uniwersalne wnętrze, wysoki komfort i zaawansowane systemy wspomagające kierowcę, a także najnowocześniejsze systemy multimedialne, wyświetlacz projekcyjny kierowcy (HUD) oraz adaptacyjny tempomat (ACC) współpracujący z kamerą przednią i czujnikami radarowymi. Zaawansowanej technologii towarzyszą śmiała stylistyka, wyważone proporcje, krótkie zwisy oraz charakterystyczny dla Opla przód nadwozia. Kierowca i pasażerowie docenią też panoramiczne okno dachowe i otwierane okno w podnoszonych do góry drzwiach bagażnika. Światowa premiera Zafiry Life odbędzie się podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli 18 stycznia 2019 roku (dni dla publiczności: 19–27 stycznia 2019 r.). Zamówienia na nowy model będą przyjmowane od lutego.

 

Zafirę Life będzie można wyposażyć w responsywny układ optymalizacji trakcji IntelliGrip, ułatwiający dostosowanie układu napędowego do charakterystyki nawierzchni. Dostępna będzie także wersja z napędem 4x4 firmy Dangel, certyfikowanego przez Opla producenta, specjalizującego się w przygotowywaniu pojazdów do eksploatacji poza utwardzonymi drogami. Ponadto na początku 2021 roku Opel zaoferuje w pełni elektryczną wersję minivana.

 

„Wprowadzając nową Zafirę Life, Opel kontynuuje realizację strategicznego planu PACE!”– powiedział dyrektor generalny firmy Opel, Michael Lohscheller. „Do końca 2020 roku wprowadzimy na rynek łącznie osiem nowych lub odświeżonych modeli, w tym kolejną generację bestsellerowej Corsy. Rozpoczniemy przyjmowanie zamówień na nasze dwa zelektryfikowane modele już w pierwszej połowie 2019 roku – w pełni elektryczną wersję Corsy oraz Grandlanda X w wersji hybrydy typu plug-in. Opel będzie zelektryfikowany”.

 

Firma inwestuje przede wszystkim w rentowne, rozwijające się i masowe segmenty rynku. Wkrótce portfolio Opla będzie oferowało najwięcej nowych modeli wśród masowych producentów.

Jeden model, trzy wersje różniące się wielkością: Zafira Life dla każdego

Zafira Life „Small” rywalizuje z kompaktowymi minivanami, ale oferuje znacznie więcej miejsca i przestrzeni nawet dla dziewięciu osób — co jest niespotykanym atutem w tej klasie pojazdów. Warte wyróżnienia są również mała średnica zawracania (11,3 m), bardzo dobre właściwości jezdne i elektrycznie sterowane drzwi przesuwane, otwierane i zamykane odpowiednim ruchem stopy, podobnie jak drzwi bagażnika w Astrze Sports Tourer i Insignii Sports Tourer. Zafira Life „Medium” (podobnie jak Zafira Life „L”) ma rozstaw osi wydłużony o 35 cm (do 3,28 m), co przekłada się na więcej miejsca na nogi dla pasażerów tylnych siedzeń i pozwala konkurować ze minivanami z segmentu D.

 

W porównaniu z konkurencją model Opla ma większe drzwi bagażnika otwierane do góry i łatwiejszy dostęp do bagażnika, a także wyższą ładowność, przekraczającą jedną tonę. Zafira Life „Large”, z przestrzenią bagażową o pojemności około 4 500 litrów, jest poważnym rywalem nawet dla większych vanów.

 

Eleganckie i bogato wyposażone mikrobusy cieszą się dużym powodzeniem w tym segmencie rynku. Wszystkie wersje Zafiry Life udostępniają skórzane fotele montowane na aluminiowych prowadnicach, umożliwiających łatwą ich regulację, w konfiguracji 5, 6, 7 lub 8 foteli. Składane oparcie fotela pasażera z przodu umożliwia przewożenie przedmiotów o długości do 3,5 metra. Po złożeniu trzeciego rzędu foteli pojemność bagażnika w Zafirze Life „S” wzrasta do 1 500 litrów (do wysokości dachu). Po wymontowaniu tylnych foteli (które równie łatwo można zamontować z powrotem) całkowita pojemność bagażowa wynosi aż 3 397 litrów.

 

Luksusowe wyposażenie „Lounge” jest dostępne w wersji z długim rozstawem osi i obejmuje przednie fotele z funkcją masażu i podgrzewaniem oraz cztery obrotowe fotele z tyłu z siedziskami o szerokości 48 centymetrów, pokryte skórzaną tapicerką. Pasażerowie mogą zatem usiąść naprzeciwko siebie i korzystać z dużej przestrzeni na nogi. Przesuwany stolik można złożyć, aby zyskać miejsce na więcej drobiazgów. Pasażerowie mogą doładować baterie urządzeń mobilnych korzystając z gniazdka 230 V.

 

Wysokość większości wersji Zafiry Life nie przekracza 1,90 m, co pozwala na parkowanie w typowych garażach podziemnych, a jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów wykorzystywanych do przewozu gości hotelowych.

Wszystko pod kontrolą: wyświetlacz projekcyjny kierowcy (HUD), układ ostrzegania przed kolizją (FCA) i kamera cofania (RVC)

Nowy minivan Opla udostępnia szeroką gamę standardowych lub opcjonalnych systemów wspomagających kierowcę w prowadzeniu pojazdu. Kamera przednia i czujniki radarowe monitorują obszar przed samochodem. System automatycznego hamowania (AEB) wykrywa inne pojazdy lub pieszych przed samochodem i może zainicjować hamowanie awaryjne przy prędkości do 30 km/h. Adaptacyjny tempomat (ACC) dostosowuje prędkość do pojazdu poprzedzającego i automatycznie zwalnia w razie potrzeby, nawet do 20 km/h.

 

Systemy utrzymania pojazdu na pasie ruchu (LKA) delikatnym ruchem kierownicy sugeruje korektę toru jazdy, jeśli kierowca niezamierzenie opuszcza zajmowany pas ruchu. Układ wykrywania zmęczenia kierowcy (DDS) ostrzega prowadzącego pojazd o konieczności zrobienia przerwy w podróży. System automatycznego sterowania światłami drogowymi (HBA), aktywny przy prędkości powyżej 25 km/h, monitoruje ruch na drodze i przełącza światła mijania na drogowe i odwrotnie. Kolorowy wyświetlacz projekcyjny kierowcy (HUD) prezentuje na linii wzroku kierowcy najważniejsze dane o prędkości, odległości od pojazdu poprzedzającego czy wskazówki nawigacyjne.

 

Jeszcze w 2019 roku w modelu Zafira Life dostępny będzie Opel Connect, czyli gama usług wspierających bezpieczną jazdę i łączność w podróży. Opel Connect obejmuje usługi nawigacji online, w tym bieżące informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym, możliwość wezwania pomocy drogowej czy zainicjowanie połączenia alarmowego z lokalnym punktem przyjmowania zgłoszeń o wypadkach. Wystarczy nacisnąć czerwony przycisk w samochodzie. W przypadku zderzenia połączenie alarmowe jest wywoływane automatycznie wskutek aktywacji poduszek powietrznych lub napinaczy pasów bezpieczeństwa.

 

Dobra widoczność w każdym kierunku ma szczególne znaczenie podczas prowadzenia większych pojazdów, zwłaszcza przy manewrowaniu w wąskich uliczkach czy przy skręcaniu w mieście. Ultradźwiękowe czujniki w przednim i w tylnym zderzaku ostrzegają kierowcę o wszelkich przeszkodach podczas parkowania. Obraz z kamery cofania jest wyświetlany w lusterku wewnętrznym lub na 7-calowym ekranie systemu multimedialnego, na którym można również oglądać widok pojazdu z góry.

 

Systemy Multimedia i Multimedia Navi, wyposażone w kolorowe 7-calowe ekrany dotykowe, mogą współpracować z funkcjami projekcji interfejsu smartfona Apple CarPlayTM i Android AutoTM1. Multimedia Navi oferuje dodatkowo nawigację z mapami Europy w widoku 3D. Ciekawe miejsca (POI) w dużych miastach są wyświetlane w jakości Full HD. Jedną z opcji jest bardzo realistyczne odwzorowanie geograficznej charakterystyki terenu wzdłuż trasy podróży. Wszystkie wersje Zafiry Life będzie można wyposażyć w system nagłośnienia dużej mocy. W najbogatszej wersji pasażerowie mogą liczyć na niezrównane doznania odsłuchowe zapewniane przez aż 10 głośników.

 

1 Projekcja ekranu smartfona z systemem operacyjnym Android będzie realizowana za pomocą funkcji Android AutoTM, a projekcja ekranu iPhone'a przez funkcję Apple CarPlayTM. W chwili publikacji niniejszego materiału producenci nie udostępniają wersji polskojęzycznych. Więcej informacji znajdziesz na stronach www.apple.com/ios/carplay/ i www.android.com/auto/.

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.