Ważna rocznica z elektryfikacją w tle: plany Opla na 2019 rok

6 grudnia 2018

  • Grandland X w wersji hybrydowej plug-in oraz w pełni elektryczna Corsa dostępne do zamówień w pierwszej połowie 2019 r.
  • Nowy Vivaro w 2020 r., także jako elektryczny furgon
  • Rozpoczęcie produkcji elektrycznej Mokki X nowej generacji w 2020 r.
  • Wielka uroczystość: 120 lat produkcji samochodów w firmie Opel

Rüsselsheim. Rok 2019 zapowiada się dla Opla bardzo szczególnie — niemiecki producent samochodów nie tylko będzie obchodził 120-lecie działalności w branży motoryzacyjnej, ale także przyspieszy  elektryfikację modeli ze swojej oferty. Już w pierwszej połowie przyszłego roku firma rozpocznie przyjmowanie zamówień na dwa zelektryfikowane modele: nową Corsę z zasilaniem akumulatorowym oraz sportowo-użytkowego Grandlanda X z napędem hybrydowym plug-in (z funkcją ładowania ze źródła zewnętrznego). „Opel się elektryfikuje!” — mówi Michael Lohscheller, dyrektor generalny firmy. „Taką deklarację ogłosiliśmy przy okazji prezentacji naszego strategicznego planu PACE!, a teraz ją realizujemy”.

 

W szczególności nowa Corsa ma szanse przysporzyć popularności marce Opel w 2019 roku. Pierwsza generacja tego modelu debiutowała na rynku w 1982 roku. Nadchodząca generacja to nowość pod wieloma względami i jako pierwsza będzie dostępna także w wersji elektrycznej. Michael Lohscheller obiecuje konkurencyjną cenę: „Nowa Corsa sprawi, że elektryczna motoryzacja stanie się dostępna dla wielu klientów — to będzie prawdziwy samochód elektryczny dla mas”.

 

Grandland X z napędem hybrydowym i możliwością ładowania akumulatorów trakcyjnych ze źródła zewnętrznego będzie produkowany od przyszłego roku w zakładach Opla w Eisenach w Niemczech, z myślą o klientach oczekujących większej przestrzeni i wrażeń z jazdy SUV-em. Hybrydowemu układowi rozwijającemu moc równoważną nawet 300 KM będzie towarzyszył napęd 4x4 (e-All Wheel Drive).

 

Na 2020 rok zaplanowano wprowadzenie zasilanej akumulatorami elektrycznej wersji furgonu Vivaro w ramach zupełnie nowej generacji tego modelu oraz uruchomienie produkcji kolejnej generacji udanego subkompaktowego SUV-a Mokki X. „Wkładamy maksimum wysiłku w elektryfikacje naszego portfolio” — zapewnia Lohscheller.

 

Opel zawsze uważał się za markę udostępniającą innowacyjne technologie szerokiemu gronu użytkowników. Pozostanie to jedną z naczelnych zasad, którymi firma kieruje się przy produkcji samochodów już od prawie 120 lat — jubileusz będzie obchodzony w 2019 roku. Historia sukcesu rozpoczęła się od ręcznego wyprodukowania 65 samochodów „Patentmotorwagen System Lutzmann” w 1899 roku — cztery lata po śmierci założyciela przedsiębiorstwa, Adama Opla. Do dziś firma wyprodukowała łącznie ponad 70 milionów pojazdów. W całej swojej historii Opel konsekwentnie realizował ambicję produkowania samochodów wysokiej jakości z możliwie maksymalną efektywnością oraz zapewnienia przystępnej ceny dla jak najliczniejszej grupy klientów.

 

Wśród wielu kultowych modeli zaprojektowanych w Rüsselsheim przez ostatnie 120 lat warto wymienić takie kamienie milowe w historii motoryzacji, jak Laubfrosch, Admiral, Kadett, Rekord, Manta czy GT. Jednocześnie Opel wprowadzał i upowszechniał liczne innowacje. Były to między innymi: pierwszy produkowany masowo w Niemczech samochód ze stalowym nadwoziem samonośnym (Opel Olympia z 1935 r.), wprowadzenie trójfunkcyjnego katalizatora do standardowego wyposażenia pojazdów (1989 r.), montowanie pełnowymiarowych poduszek powietrznych we wszystkich samochodach osobowych (od 1995 r.) czy wprowadzenie adaptacyjnych reflektorów matrycowych LED IntelliLux® w segmencie kompaktowym (Astra z 2015 r.).

 

Dla uczczenia 120. rocznicy Opel przygotował dla klientów specjalną edycję samochodów ze swojej oferty. Przedsprzedaż jubileuszowych wersji wybranych modeli niemieckiej marki już rozpoczęła się na niektórych rynkach.

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.