Opel wspiera edukację przyszłych kadr.

11 kwietnia 2016

  • Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między zakładem GMMP a Górnośląskim Centrum Edukacyjnym
  • Od września rusza klasa patronacka w specjalności Monter Mechatronik w GCE

Gliwice. Dzisiaj odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy General Motors Manufacturing Poland (GMMP) a Górnośląskim Centrum Edukacyjnym, na mocy którego utworzona zostanie specjalna klasa pod patronatem gliwickiego zakładu.

 

„Najważniejszą barierą dla absolwentów szkół wchodzących na rynek pracy jest brak doświadczenia w zawodzie. Dzięki klasie patronackiej umożliwiamy uczniom zdobycie praktycznych umiejętności. Dajemy im także dostęp do światowej klasy rozwiązań w zakresie produkcji oraz tak zaawansowanych technologicznie modeli, jak Opel Astra – europejski „Samochód Roku 2016” – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard.

 

W wyniku porozumienia, już od nowego roku szkolnego zostanie utworzona 20-osobowa klasa zasadniczej szkoły zawodowej w specjalności Monter Mechatronik z elementami kształcenia dualnego, której program obejmuje zakres nauczania obowiązujący w Polsce i w Niemczech, w celu umożliwienia uczniom kończącym edukację przystąpienie do egzaminów na polskie i niemieckie świadectwo kwalifikacyjne.

 

Podpisane dzisiaj porozumienie o utworzeniu klasy patronackiej, jest kontynuacją działań zakładu na rzecz edukacji i rozwoju kwalifikacji. GMMP już od wielu lat z sukcesem prowadzi program „Młody Inżynier”, który oferuje studentom wybranych szkół wyższych praktyki w zakładzie z możliwością oferty pracy. Program ten opiera się na organizacji płatnych staży w fabryce GM w Gliwicach dla studentów uczelni wyższych (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). W ramach programu studenci przechodzą specjalistyczne szkolenia, mające na celu zarówno nabycie nowych umiejętności jak i rozwój już nabytych w trakcie studiów.

 

W ciągu niemal dwóch dekad od inauguracji zakład Opla w Gliwicach odgrywał kluczową rolę w produkcji kilku spośród najważniejszych pojazdów z portfolio firmy. Fabryka ta, otwarta w październiku 1998 r., ma ważne znaczenie dla europejskiej branży motoryzacyjnej.

 

General Motors Manufacturing Poland składa się z trzech oddziałów: zakładu produkcji samochodów osobowych, zakładu produkcji silników oraz Centrum Usług Wspólnych i stanowi integralną część firmy Opel. Centrala firmy znajduje się w Gliwicach, gdzie oprócz nowego Opla Astry w wersji hatchback – europejskiego „Samochodu Roku 2016” – produkowany jest także kabriolet Cascada oraz Astra J w wersjach sedan, GTC i OPC.

 

Zakład Opla w Gliwicach jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym obecnie 3 900 osób, i jednym z największych eksporterów w Polsce. Jest to także jeden z najlepszych zakładów GM pod względem zużycia energii dzięki projektom środowiskowym dotyczącym optymalizacji zarządzania energią.

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.