Poznaj Nową Merivę

Sprawdź co czyni Merivę tak wyjątkową.

Odkryj nasz samochód rodzinny

Nowy Opel Meriva: mistrz ergonomii i elastyczności gości w Genewie

2014-01-22

 • Udoskonalona, wyrazista stylistyka gwiazdy wśród minivanów
 • Gama silników spełniających normę emisji spalin Euro 6, w tym nowej generacji 1.6 CDTI
 • Pierwszy minivan z silnikiem diesla emitujący mniej niż 100 g CO2/km i zużywający 3,8 l paliwa na 100 km
  w cyklu mieszanym
 • Integracja wybranych funkcjonalności smartfona z pojazdem za pomocą systemu multimedialnego Opla –
  IntelliLink
 • Elastyczność i ergonomia kluczem do sukcesu
 • Dodatkowe elementy wyposażenia podnoszące poziom bezpieczeństwa i komfortu
 • Lider w swojej klasie, który wyznacza standardy jakości i poziomu zadowolenia klientów

Aktualności Opla: Nowa Meriva - bardziej ergonomiczna i elastyczna

Rüsselsheim. Nowa Meriva jest teraz doskonalsza niż kiedykolwiek. Wydajniejsza, atrakcyjniejsza i bardziej funkcjonalna Meriva świętowała w styczniu swoją światową premierę podczas Salonu Samochodowego w Brukseli. Obecnie można ją podziwiać na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie. Minivan Opla, poza wyjątkową elastycznością wnętrza, wyróżnia się odświeżoną, wyrazistą stylistyką oraz gamą najnowszych rozwiązań technologicznych, które jeszcze bardziej zwiększają jej komfort i efektywność. Szeroka oferta silników uwzględnia spełniające normę emisji spalin Euro 6 jednostki napędowe, w tym nowej generacji silnik diesla 1.6 CDTI, charakteryzujący się niskim zużyciem paliwa i imponująco wysoką kulturą pracy. Po raz pierwszy minivan Opla oferuje wersje emitujące mniej niż 100 g CO2/km, a nowe skrzynie biegów zapewniają wyższy komfort zmiany przełożeń. Dla wielbicieli nowinek technologicznych, Meriva udostępnia najnowocześniejszy system multimedialny Opla – IntelliLink – szybko i płynnie integrujący funkcjonalności smartfona z pojazdem.

Aktualności Opla: Nowa Meriva ustala standady elastyczności

Od dnia premiery w 2003 roku, uchodzący za wzór w swojej klasie Opel Meriva lśni na firmamencie gwiazd segmentu małych minivanów. Obecna na rynku od 2010 roku druga generacja tego modelu podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej wprowadzając takie innowacyjne rozwiązania, jak boczne drzwi portalowe FlexDoors®, system konfiguracji tylnych foteli FlexSpace®, komfortowe ergonomiczne fotele przednie czy liczne, praktycznie rozmieszczone schowki, a także zintegrowany z tylnym zderzakiem bagażnik rowerowy FlexFix®. Dzięki nim niezależni eksperci od ergonomii nadali Merivie tytuł mistrza w tej dziedzinie. To właśnie funkcjonalności stanowią o sukcesie Opla Merivy.

Aktualności Opla: Nowa Meriva

Meriva bezsprzecznie wyznacza, w swojej klasie, standardy jakości i poziomu zadowolenia klientów. Nowy raport niemieckiego Urzędu Dozoru Technicznego (TÜV) opublikowany w grudniu ubiegłego roku, obejmujący blisko 8 mln skontrolowanych samochodów osobowych wszystkich rodzajów i marek, stwierdza, że Opel Meriva to najmniej usterkowy samochód osobowy. W kategorii dwu- i trzyletnich aut używanych, standardowo wyposażona Meriva drugiej generacji pokonała tak mocnych rywali jak Mazda, Toyota, Porsche, BMW i Audi. Meriva wyróżniła się „najlepszą jakością” wśród skontrolowanych przez TÜV samochodów osobowych w Niemczech i otrzymała Złoty Certyfikat TÜV. Nie tylko fachowcy i eksperci TÜV docenili Merivę, uczynili to także użytkownicy w ankiecie zadowolenia klientów J.D. Power Satisfaction Survey. I tym razem Meriva zostawiła konkurencję daleko z tyłu i finiszowała na pierwszym miejscu w rankingu ze zdumiewającym wynikiem 80,6%. To niezwykle ważny rezultat. Instytut badania rynku J.D. Power and Associates dokonuje pomiaru zadowolenia użytkowania samochodów wśród właścicieli posiadających dany model średnio przez dwa lata, a zatem dysponujących odpowiednio długim doświadczeniem praktycznym.

Aktualności Opla: Nowa Meriva lepsza niż kiedykolwiek

„Nowa Meriva jest lepsza niż kiedykolwiek”, mówi Peter Christian Küspert, dyrektor Opla ds. sprzedaży. „Opel Meriva wyznaczył standardy w swoim segmencie – o ile nawet nie w całej branży – w zakresie ergonomii, funkcjonalności i jakości. Nowa Meriva oferuje też niecodzienną przyjemność prowadzenia, a to między innymi dzięki nowym silnikom spełniającym już dziś normę emisji spalin Euro 6, nowym skrzyniom biegów zapewniającym płynną i precyzyjną zmianę przełożeń oraz najnowszemu systemowi multimedialnemu Opla – IntelliLink – integrującemu funkcjonalności smartfona z pojazdem. Nowa Meriva jest szczególnie atrakcyjna dla tych klientów, którzy chcą połączyć wyjątkowy komfort, doskonałą funkcjonalność i atrakcyjną cenę”.

Odświeżona stylistyka, wyraziste szczegóły i chromowane dodatki

Aktualności Opla: Nowa Meriva „Artystyczny kunszt i niemiecka precyzja”

W wizerunku Nowej Merivy znajduje odzwierciedlenie stylistyczna filozofia Opla „artystyczny kunszt i niemiecka precyzja”. Odświeżona stylistyka dodaje jej elegancji. Zwracamy uwagę na osłonę chłodnicy z chromowanymi elementami, na metalizowane akcenty reflektorów przeciwmgielnych, a także nowe przednie reflektory z motywem orlego oka. Po raz pierwszy Meriva oferuje też światła do jazdy dziennej w technologii LED. Profil nadwozia wzbogacono o elegancką, chromowaną listwę podkreślającą falisty kształt dolnej krawędzi szyb bocznych. Ulokowane centralnie na drzwiach klamki sygnalizują obecność innowacyjnego systemu otwierania bocznych drzwi portalowych – FlexDoors, ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Elegancji i dynamicznego charakteru dodają Nowej Merivie również tylne światła w technologii LED o intrygującej grafice elementów świecących.

Aktualności Opla: Elegancki wygląd Merivy

Nową Merivę można teraz wyposażyć w 17- lub 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich o eleganckich, niedostępnych dotąd dla tego modelu, wzorach. W klasie minivanów Meriva jest jedynym modelem oferującym 18-calowe koła, które uzupełniają jej elegancką sylwetkę i sprawiają, że wyróżnia się na tle konkurencji. Gama lakierów nadwozia wzbogaciła się o perłową zieleń Emerald i żółtozielony kolor Limelight, a wśród dostępnych wzorów tapicerek każdy znajdzie dla siebie tę najbardziej właściwą.

Silniki benzynowe spełniające normę Euro 6, w tym nowy silnik 1.6 CDTI

Aktualności Opla: Nowa gama jednostek napędowych Opla

Fantastyczny wygląd to nie wszystko. Ważne jest też to, co ukryte pod maską. Nowa Meriva oferuje gamę nowych benzynowych jednostek napędowych, silników diesla i LPG, które już dziś spełniają wymagania normy emisji spalin Euro 6.

 

Opracowana od podstaw jednostka napędowa 1.6 CDTI zadebiutowała niedawno w modelu Zafira Tourer. Jej atutami są bardzo dobre osiągi, niskie zużycie paliwa i imponująco wysoka kultura pracy. To najcichszy silnik w tej klasie jednostek napędowych. Wykonana w całości z aluminium jednostka z bezpośrednim wtryskiem common rail i turbosprężarką o zmiennej geometrii, z czasem zastąpi silniki 1.3 CDTI i 1.7 CDTI, które dotąd napędzały minivana Opla.

Aktualności Opla: Nowa gama jednostek napędowych Opla

Obecnie dostępna jest tylko wersja o mocy 100 kW/136 KM, zużywająca jedynie 4,4 l/100 km paliwa i emitująca zaledwie 116 g CO2/km, co oznacza redukcję o 10% w stosunku do silnika 1.7 CDTI 96 kW/130 KM (w którym spalanie i emisja wynoszą odpowiednio: 4,9 l i 129 g). Jak widać silnik ten imponuje też niskimi wartościami, co jest zasługą najniższego tarcia wewnętrznego w przedziale od 1 500 do 2 500 obr./min wśród silników tej klasy. Ponadto jednostka ta rozwija maksymalny moment obrotowy 320 Nm (wartość 7% wyższa w porównaniu do silnika 1.7 CDTI) przy 2000 obr./min.

 

Kolejne, jeszcze oszczędniejsze i emitujące mniej CO2, wersje silnika nowej generacji 1.6 CDTI pojawią się w pierwszej połowie 2014 roku. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę. Niskie zużycie paliwa na poziomie 3,8 l na 100 km w cyklu mieszanym i emisja 99 g CO2 na kilometr sprawią, że Meriva będzie pierwszym minivanem emitującym tak niewielkie ilości spalin.

Aktualności Opla: Nowa gama jednostek napędowych Opla

Nowa Meriva może być również wyposażana w silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra, dostępny w trzech różnych wersjach. Wolnossąca odmiana bazowa generuje 74 kW/100 KM mocy. Dwie odmiany turbodoładowane o mocy 88 kW/120 KM i 103 kW/140 KM mogą współpracować ze zmodernizowaną 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów z funkcją ActiveSelect, umożliwiającą zmianę biegów w trybie sekwencyjnym za pomocą dźwigni. Ta nowa funkcjonalność w ofercie może przyciągnąć nawet 15 do 20% wszystkich klientów. Nowa Meriva z fabryczną instalacją LPG też nie jest wyjątkiem w tym względzie. Silnik 1.4 Turbo LPG o mocy 88 kW/120 KM może pochwalić się nie tylko emisją CO2 obniżoną do około 121 g/km, ale także zużyciem paliwa zmniejszonym prawie o połowę.

 

Niezależnie od wybranej wersji silnikowej, wszystkie Merivy oferują wyższy komfort zmiany przełożeń. To efekt optymalizacji dotychczasowych konstrukcji 5- i 6-biegowych przekładni, przeprowadzonej przez Opla nakładem 50 milionów euro. Liczne modyfikacje elementów skrzyń biegów i mechanizmów zmiany przełożeń, a także integracja tych podzespołów z pojazdem zaowocowały znaczną poprawą ich pracy. To szczególnie dobra wiadomość dla wielbicieli skrzyń manualnych: zmiana przełożeń następuje szybciej, płynniej i bardziej precyzyjnie, a operowanie dźwignią wymaga minimalnego wysiłku.

Supernowoczesny system multimedialny IntelliLink

Aktualności Opla: IntelliLink

Nowa Meriva może być również wyposażona w supernowoczesny system multimedialny IntelliLink umożliwiający płynną integrację smartfona z pojazdem. Na dużym 7-calowym kolorowym ekranie o wysokiej rozdzielczości wyświetlany jest nowy interfejs systemu IntelliLink o intuicyjnej obsłudze. System jest wyposażony w złącze USB i łącze Bluetooth® integrujące funkcje zestawu głośnomówiącego oraz umożliwiające strumieniowe odtwarzanie muzyki ze smartfona.

Aktualności Opla: IntelliLink

System IntelliLink posiada standardowo radioodtwarzacz CD, natomiast tuner cyfrowy DAB, o rozszerzonym zakresie dostępnych stacji radiowych i lepszej jakości dźwięku, jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe. Navi 650 i Navi 950 IntelliLink oferują niezwykle szybki i precyzyjny system nawigacji. Navi 950 IntelliLink, wykorzystujący technologię IntelliLink do obsługi funkcjonalności multimedialnych, to najbardziej zaawansowana wersja systemu, zawierająca mapy całej Europy aktualizowane za pomocą złącza USB. Wersja prostsza systemu, czyli Navi 650, nie współpracuje z technologią IntelliLink. Posiada jednak te same funkcje nawigacyjne, co Navi 950 IntelliLink i oferuje mapy w formacie 2D wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Można go też wyposażyć w łącze Bluetooth® do obsługi połączeń telefonicznych.

Wnętrze Merivy – ergonomia i funkcjonalność kluczem do jej sukcesu

Aktualności Opla: Wnętrze Merivy – ergonomia i funkcjonalność kluczem do jej sukcesu

Mimo, iż na rynku stale pojawiają się podobne modele, Meriva jest wciąż niedościgniona w zakresie funkcjonalności, elastyczności i ergonomii. Ze względu na te właśnie atrybuty kierowcy wybierają ten model. Do najważniejszych grup użytkowników Merivy należą młode rodziny i młode matki oraz osoby starsze prowadzące aktywny tryb życia. Zgodnie twierdzą oni, że wysoki poziom elastyczności i komfortu to cechy, które przekonały ich do Merivy.

Aktualności Opla: Szstem foteli tzlnzch FlexSpace

Meriva to pierwszy i jedyny samochód na świecie nagrodzony za kompleksową koncepcję ergonomiczną. W 2010 roku niezależne niemieckie stowarzyszenie lekarzy ortopedów AGR przyznało Merivie prestiżowy certyfikat jakości w tym zakresie. Certyfikat wydano na podstawie oceny najważniejszych i unikalnych innowacji zastosowanych w Merivie: systemu rozmieszczenia tylnych foteli FlexSpace®, bocznych drzwi portalowych FlexDoors® oraz ergonomicznej konstrukcji przednich foteli, a także zintegrowanego bagażnika rowerowego FlexFix®. To właśnie te elementy sprawiają, że Meriva nadal jest mistrzynią ergonomii i funkcjonalności.

Komfort i bezpieczeństwo w przystępnej cenie

Aktualności Opla: Bezpieczeństwo aktywne i pasywne

O bezpieczeństwie w Merivie stanowi szereg elementów i systemów bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Do tej pierwszej grupy należy system adaptacyjnych reflektorów AFL, które w zależności od prędkości jazdy i położenia koła kierownicy dynamicznie doświetlają zakręty odchylając strumień światła nawet o 15 stopni zgodnie z kierunkiem jazdy. Natomiast statyczne doświetlanie zakrętów aktywuje się przy niskich prędkościach jazdy lub w trakcie parkowania.

Aktualności Opla: Kamera cofania

Dodatkowym elementem wyposażenia, który zwiększa poczucie kontroli podczas jazdy Merivą, jest Pakiet Dobrej Widoczności. Składa się on z trzech elementów: automatycznego sterowania światłami z czujnikiem oświetlenia („tunelowym”), czujnika deszczu, który automatycznie uruchamia wycieraczki, a szybkość ich pracy zależy od prędkości jazdy i intensywności opadów, oraz automatycznie przyciemniającego się lusterka wewnętrznego, które chroni kierowcę przed oślepieniem przez pojazdy jadące z tyłu.

Aktualności Opla: System poduszek powietrznych

Nowa Meriva jest też standardowo wyposażona w przednie poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, natomiast poduszki boczne i kurtynowe stanowią wyposażenie dodatkowe. Dostępny w każdej wersji wyposażenia Merivy, opatentowany przez Opla, system składania pedałów PRS, automatycznie przy zderzeniu składa pedały ograniczając obrażenia stóp i dolnych części nóg kierowcy. Przednie pasy bezpieczeństwa są wyposażone w dwustopniowe napinacze (jednostopniowe w wersji Essentia) idealne trzymają sylwetkę podczas zderzenia.

Aktualności Opla: Sprytne rozwiązania konstrukcyjne

Nowa Meriva powiela praktyczne funkcjonalności, które sprawdziły się w jej poprzedniczce. Należy do nich modułowy system schowków FlexRail® umieszczony pomiędzy przednimi fotelami, oferujący przestrzeń, którą można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb. Sterowany elektrycznie hamulec postojowy jest w Merivie wyposażeniem standardowym. Automatyczny system jego wyłączania umożliwia ruszanie bez konieczności ręcznego zwolnienia hamulca. W połączeniu z układem wspomagania ruszania na pochyłościach HSA, który wstrzymuje samochód na dwie sekundy, zainicjowanie jazdy pod górę nie wymaga korzystania z hamulca postojowego.

Aktualności Opla: Rozwiązania dla fotelików dzięcięcych

Dla bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów Meriva jest standardowo wyposażona zarówno w zaczepy do mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX, jak i górnego pasa mocującego, umieszczone na zewnętrznych tylnych siedzeniach. Ten dodatkowy element zabezpiecza fotelik przed nadmiernym odchyleniem na przykład podczas nagłego hamowania.

 

Kolejne opcjonalne rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa w Merivie, a jednocześnie zwiększające poczucie kontroli, to przednie i tyle czujniki parkowania oraz kamera cofania. Pierwsze - wykrywają przeszkody wokół samochodu i sygnałem dźwiękowym ostrzegają kierowcę o zbliżaniu się do nich. Natomiast obraz z kamery cofania jest wyświetlany na 7-calowym ekranie systemu multimedialnego. Dzięki wysokiej pozycji, kamera widzi tylny zderzak, co zapewnia większą orientację i pozwala właściwie określić odległość do widzianych obiektów.

Aktualności Opla: Komfort w każdej sytuacji

Poczucie zwiększonej przestrzeni wewnątrz Merivy stwarza panoramiczne okno dachowe. To szyba, wyposażona w elektrycznie sterowaną przesłonę przeciwsłoneczną, która rozciąga się na całej szerokości dachu i sięga od przednich do tylnych siedzeń. Elementem zwiększającym poczucie komfortu są podgrzewane fotele przednie i kierownica.

 

Szeroka oferta akcesoriów zaprojektowanych dla Opla Merivy, które zwiększają komfort i poszerzają zakres funkcjonalności auta, jest stale dostępna na www.opel.pl w sekcji Usługi serwisowe lub u Autoryzowanych Dystrybutorów marki Opel.