Światowa premiera podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie: Opel Cascada o mocy 147 kW/200 KM

2013-08-08

  • Nowy wysokowydajny, turbodoładowany silnik 1.6 z bezpośrednim wtryskiem, o maksymalnym momencie obrotowym 300Nm.
  • Czysta przyjemność z jazdy kabrioletem i prędkość maksymalna 235 km/h.
  • Doskonała kultura pracy i umiarkowane zużycie paliwa.
  • Premiera we wrześniu we Frankfurcie.

Opel News - Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo: Starting in September with 200 hp and up to 300 Newtonmeter torque

Rüsselsheim. Moc 147 kW/200 KM, maksymalny moment obrotowy 300 Nm, prędkość maksymalna 235 km/h — ta wyjątkowo mocna wersja Opla Cascady debiutuje podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie, który odbywa się w dniach 12–22 września. Opel po raz pierwszy prezentuje swój nowy kabriolet średniej wielkości z przyciągającymi wzrok dwiema końcówkami układu wydechowego. Silnik 1.6 SIDI Turbo to jedna z najnowszych, czterocylindrowych jednostek z bezpośrednim wtryskiem (SIDI = Spark Ignition Direct Injection) oraz najmocniejszy z silników Opla o pojemności 1.6 litra, obok wersji o mocy 125 kW/170 KM. W przypadku obu tych silników można bez ograniczeń korzystać ze zwykłej benzyny 95-oktanowej.

Aktualności Opla - Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo

„Całkowicie nowy, jeszcze mocniejszy, turbodoładowany silnik 1.6 SIDI o mocy 200 KM, który zadebiutuje podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, sprawi, że nasza Cascada stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla klientów rozważających zakup kabrioletu. Nowy jednostka powiększa szeroką ofertę jednostek napędowych dostępnych dla Opla Cascady. W ten sposób w ofercie silników benzynowych i wysokoprężnych Opla znalazły się dwie niezwykle mocne jednostki — turbodoładowany silnik SIDI o mocy 200 KM i momencie obrotowym 300 Nm oraz BiTurbo CDTI o mocy 195 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Zatem, Cascada może zaoferować rzadkie połączenie wysokiej mocy i przyjemności z jazdy z otwartym dachem” — przekonuje Martin Vögler, główny konstruktor silników benzynowych średniej pojemności.

Znakomite parametry: najwyższy moment obrotowy, moc i kultura pracy

Aktualności Opla - Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo

Nowy turbodoładowany silnik 1.6 SIDI o mocy 147 kW/200 KM rozwija maksymalny moment obrotowy 300 Nm. Dysponuje jednak funkcją „overboost”, czyli możliwością czasowego podniesienia wartości momentu obrotowego — o około 30%. Moc 125 KM z litra pojemności to najlepszy wynik wśród silników o zbliżonych parametrach. Dzięki tej jednostce napędowej Cascada osiąga prędkość maksymalną 235 km/h. Mimo tak imponujących osiągów Cascada spala zaledwie 6,7 litra paliwa na 100 km i emituje tylko 158 g CO2/km (dane wstępne, w cyklu mieszanym, zgodnie z Rozporządzeniem WE nr 715/2007).

Aktualności Opla - Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo

Podstawą nowej turbodoładowanej jednostki SIDI Turbo jest nowy blok silnika, który jest w stanie wytrzymać maksymalne ciśnienie spalania w cylindrze o wartości do 130 bar. Blok wykonano z żeliwa szarego, a jego łoże z aluminium. W porównaniu z wersją o mocy 170 KM, zastosowano inny typ tłoka, a stopień sprężania zmniejszono z 10,5 do 9,5 : 1. Konstruktorzy Opla zadbali też o doskonałą kulturę pracy, aby stworzyć wyjątkowy komfort jazdy. W tym celu wprowadzili wiele poprawek optymalizujących układ zmiennych faz rozrządu, dolotowy i wydechowy. Kierowca i pasażerowie z pewnością docenią to, że silnik pracuje cicho i płynnie na wolnych obrotach, a przy wyższej prędkości i pod większym obciążeniem, poziom hałasu nie jest dokuczliwy dla ucha. Zaawansowane zawieszenie przednie z kolumnami HiPerStrut (High Performance Strut) dodatkowo poprawia doskonałe właściwości jezdne.

 

Nowy, turbodoładowany silnik 1.6 SIDI o mocy 147 kW/200 KM jest najmocniejszą jednostką montowaną w Cascadzie. W ofercie znajdują się obecnie już cztery silniki benzynowe . Są to turbodoładowane jednostki 1.4 o mocy 88 kW/120 KM lub 103 kW/140 KM, a także silnik o pojemności 1,6 litra i mocy 125 kW/170 KM z wtryskiem bezpośrednim. Dostępne silniki wysokoprężne to dwulitrowa jednostka o mocy 121 kW/165 KM oraz silnik 2.0 BiTurbo CDTI o mocy 143 kW/195 KM. Obie zużywają jedynie 5,2l paliwa na 100 km przy emisji 138 g CO2 /km, co odpowiada klasie A w europejskiej segmentacji energetycznej.

Aktualności Opla - Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo

Jednostka benzynowa o mocy 200 KM z bezpośrednim wtryskiem paliwa jest jednym z elementów ofensywy modelowej i silnikowej Opla. W ciągu pięciu lat Opel wprowadzi na rynek 23 nowe modele oraz trzy całkowicie nowe rodziny silników, co oznacza 13 nowych jednostek napędowych, odnawiając tym sposobem 80% ich całej oferty. Nowe turbodoładowane silniki 1.6 SIDI wyróżnia doskonały stosunek mocy do pojemności, a także znakomita kultura pracy połączona z ograniczonym zużyciem paliwa oraz niską emisją CO2. Jednocześnie, producent wprowadza ultranowoczesne manualne i automatyczne skrzynie biegów. Silnik, debiutujący w Cascadzie podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, stopniowo wprowadzany będzie również w innych modelach Opla.