Praktyczna, przestronna i stylowa, Astra sprawia, że ​​jazda jest przyjemnością.

Poznaj gamę Astry

Rekordowy 24-godzinny test: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

2013-10-22

  • Próba ustanowienia przez dwie Astry 18 nowych rekordów w jeździe torowej
  • Dziennikarze z całego świata w zespołach kierowców
  • Próba ustanowienia rekordu świata w kategorii seryjnych aut osobowych z dwulitrowym silnikiem diesla
  • Wszystkie rezultaty do potwierdzenia przez Międzynarodową Federację Sportów Motorowych (FIA)

Aktualności Opla: Rekordowy 24-godzinny test: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

Rüsselsheim/Millbrook. 24 godziny przejazd na pełnym gazie na stromo wyprofilowanym torze testowym Millbrook. Dwunastu kierowców, na zmianę, prowadziło dwie seryjne Astry 2.0 CDTI, które w ciągu doby pokonały 4 800 km, przy łącznym czasie serwisowym wynoszącym zaledwie 22 minuty. Ta mordercza próba dała w efekcie rewelacyjną średnią prędkość 201 km/h i nowy rekord świata w kategorii produkowanych seryjnie samochodów osobowych z turbodoładowanymi silnikami diesla o pojemności 1 600 - 2 000 cm3.

Aktualności Opla: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

W sumie zespół testowy Opla i Vauxhalla próbował pobić 12 rekordów świata i sześć rekordów Wielkiej Brytanii w kategorii jazdy wytrzymałościowej z wysoką prędkością. Ten całodobowy sprint wymagał zamontowania w samochodach klatek bezpieczeństwa, wyścigowych foteli Corbeau oraz pasów bezpieczeństwa Luke. Do rozpoczęcia testów samochody pozostawały zamknięte i zaplombowane na specjalnym terenie objętym nadzorem władz FIA. Opel i Vauxhall oczekują teraz na oficjalne potwierdzenie uzyskanych wyników.

Aktualności Opla: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

5 października 2013 roku, punktualnie o 16.00, wystartowały dwie Astry 2.0 CDTI. Wśród 12 kierowców znalazło się 9 dziennikarzy i 3 ekspertów Opla. Zespołem kierował Volker Strycek, były zawodnik wyścigów DTM (Deutsche Tourenwagen Masters) i dyrektor centrum technologicznego Opel Performance Center & Motorsport. Strycek był w pełni usatysfakcjonowany z przebiegu 24-godzinnej próby: „Te dwie Astry były absolutnie stabilne na pełnym gazie. Przeprowadzenie 24-godzinnego testu było możliwe dzięki połączeniu imponujących osiągów i wydajności. Co więcej, silniki nie wymagały uzupełnienia nawet kropli oleju”.

Aktualności Opla: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

Międzynarodowy koncern Michelin, partner przedsięwzięcia, dostarczył opony Pilot Super Sports – identyczne jak te, które otrzymują klienci Opla wraz z nową Astrą. Aby sprawdzić ich wytrzymałość, latem tego roku, przeprowadzono testy laboratoryjne oraz liczącą 500 mil próbę na torze Millbrook. Jak wyznał Strycek: „Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wymieniliśmy jeden komplet ogumienia w obu samochodach. Na tak mocno wyprofilowanym torze obciążenie zawieszenia i opon jest bardzo duże.”

Aktualności Opla: Opel Astra najszybszym seryjnym dieslem świata

Volker Strycek wniósł do zespołu nie tylko doświadczenie. Wraz z nim do Anglii przyjechała 4-osobowa ekipa serwisowa, która zapewniła autom profesjonalną opiekę, niczym podczas z 24-godzinnego wyścigu w Le Mans lub na torze Nürburgring. Dzięki sprawnemu tankowaniu oraz wymianie kierowców przez cały dzień i noc możliwe było osiągnięcie niezwykle krótkiego – zaledwie 22-minutowego – łącznego czasu postojów serwisowych.


„To mocny dowód na wytrzymałość, bezpieczeństwo i osiągi Astry w ekstremalnych warunkach, których zwykły kierowca nigdy nie doświadczy” – stwierdził Duncan Aldred, p.o. wiceprezesa ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej oraz dyrektor zarządzający Opla. „Niekiedy zbyt wielką wagę przywiązujemy do wymiernych wyników w zakresie właściwości jezdnych lub do wartości przyspieszenia do setki. Tymczasem dla większości kierowców najważniejsze jest zaufanie do auta, czyli bezpieczne, przewidywalne zachowanie samochodu na drodze. To przede wszystkim te walory potwierdził nasz test”.