25-lecie premiery Opla Vectry A – auta, które na zawsze zmieniło segment klasy średniej

2013-11-05

  • Wiodąca technologia i aerodynamiczna stylistyka
  • Ponad 20 nagród w Niemczech i na świecie
  • Długoletni lider w segmencie klasy średniej

Aktualności Opla – 25-lecie premiery Opla Vectry A

Rüsselsheim. Kiedy Opel Vectra pojawił się na europejskich ulicach jesienią 1988 roku, był synonimem nowoczesności, zarówno pod względem wzornictwa, jak i zastosowanych w nim technologii. Vectra była następcą popularnej Ascony, która od roku 1970 doczekała się trzech kolejnych generacji. Aerodynamiczna konstrukcja nadwozia nowego modelu Opla była jednak inspirowana progresywnym wyglądem ówczesnej Omegi. Vectra zadebiutowała w wersji sedan oraz hatchback. Jednocześnie był to pierwszy Opel dostępny z układem napędowym 4x4. Do momentu pojawienia się nowej generacji tego modelu w 1995 roku Vectra A zdążyła zdobyć ponad 20 nagród w Niemczech i za granicą, osiągnąć w Europie ponad 20-procentowy udział w segmencie i sprzedać się w rekordowej w swojej klasie liczbie 2,5 mln egzemplarzy.

Postępowa stylistyka, zaawansowana technologia

Aktualności Opla – 25-lecie premiery Opla Vectry A

Od swojego poprzednika Vectra przejęła jedynie koncepcję przedniego napędu oraz podstawowe wymiary karoserii. Znacznemu powiększeniu uległa natomiast przestrzeń wewnątrz. Komfortowa, pięcioosobowa Vectra z bagażnikiem o pojemności 530 litrów (840 litrów po złożeniu siedzeń) mogła śmiało rywalizować z większymi limuzynami.

Aktualności Opla – 25-lecie premiery Opla Vectry A

Opel poświęcił na stworzenie Vectry łącznie 5 milionów godzin, z czego 20 tysięcy przeznaczonych zostało na opracowanie doskonałej aerodynamiki nowej, smukłej sylwetki. Ze współczynnikiem oporu wynoszącym zaledwie 0,29 nowa Vectra była w czołówce najbardziej aerodynamicznych aut w swoim segmencie.

 

Zmiany wewnątrz były nie mniej imponujące. Oprócz nowoczesnej, elektronicznie sterowanej 4-stopniowej automatycznej skrzyni biegów z trzema trybami pracy (ekonomiczny, sportowy i zimowy) po raz pierwszy pojawiła się wersja z fabrycznym układem napędowym 4x4, zaprojektowanym we współpracy z Steyr-Daimler-Puch.

Aktualności Opla – 25-lecie premiery Opla Vectry A

Nowy napęd wyposażony był w sprzęgło wiskotyczne, umożliwiające płynne przekazanie części momentu obrotowego na tylną oś, w zależności od warunków panujących na drodze. Mechanizm ten w przypadku hamowania odłączał napęd tylnej osi, zapewniając zwiększoną stabilność kierunkową. Układ 4x4 był dostępny jako wyposażenie dodatkowe w wersjach z silnikami 1.8 oraz 2.0.

 

Gama jednostek napędowych rozciągała się od 57-konnego diesla 1.7, przez benzynowy silnik 1.6 OHC o mocy 75 KM, mocniejszy 1.8 (88 KM) oraz 2.0 i CAT (115 KM), aż po flagową 4-drzwiową Vectrę 2000 4x4 z 2-litrowym, 4-cylindrowym silnikiem DOHC 16V o mocy 150 KM, z elektronicznym systemem ABS, niezależnym zawieszeniem tylnym z wahaczami skośnymi i hamulcami tarczowymi na wszystkich kołach.

 

Vectra oferowana była jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowy hatchback w czterech wersjach wyposażenia, w tym sportowej GT (tylko hatchback). Najlepiej wyposażonym sedanem był luksusowy CD.

Lider rynku w klasie średniej

Opel Vectra – Lider rynku w klasie średniej

W pierwszym roku wyprodukowano łącznie 364 tysiące egzemplarzy Opla Vectry A i siostrzanego modelu Vauxhalla Cavaliera. W 1989 roku pojawił się dynamiczny, 2-drzwiowy coupé Calibra, zbudowany na bazie Vectry. Już w kwietniu 1991 roku z linii produkcyjnej wyjechała milionowa Vectra. Produkcja odbywała się jednocześnie w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii i Turcji.

 

Dużą rolę w sukcesie tego modelu odegrał proces jego ciągłego udoskonalania. W roku 1990 oferta silników została rozszerzona o 4-cylindrową jednostkę 1.8 (82 KM) z wtryskiem paliwa oraz katalizatorem z sondą lambda. Równocześnie pojawił się diesel 1.7 z turbodoładowaniem (82 KM). W roku 1992 Vectra była jedynym autem w swojej klasie, które oferowało ABS w wyposażeniu standardowym. Wtedy też odświeżony został przód auta ze zderzakami w kolorze nadwozia, a w standardowym wyposażeniu pojawiły się napinacze pasów oraz wzmocnione drzwi zapewniające optymalną ochronę podczas zderzeń bocznych.

Opel Vectra – Lider rynku w klasie średniej

W roku 1993 w rodzinie Vectry pojawiły się dwie nowe wersje. Specjalnie zaprojektowana, luksusowa Vectra 2.5 V6 170 KM była pierwszym Oplem wyposażonym w 6-cylindrowy silnik widlasty. Jednocześnie, Vectrę 2000 zastąpiła sportowa GT o mocy 150 KM.

 

W tym samym roku pojawiła się Vectra A z silnikiem 2.0 Turbo o mocy 204 KM, znanym z Calibry, i sprawdzonym już układem 4x4, osiągająca prędkością maksymalną 240 km/h. Wersja ta standardowo wyposażona była w 6-biegową manualną skrzynią biegów i 16-calowe felgi aluminiowe. Wkrótce po tym zaprezentowana została Vectra CDX z nowym, 4-cylindrowym silnikiem 2.0 16V o mocy 136 KM. Ta sama jednostka została zastosowana również w kolejnej generacji - Vectrze B.

 

Wiosną 1994 roku, zaledwie w 7. roku produkcji Vectra A była na drugim miejscu w Europie pod względem liczby nowo rejestrowanych aut z segmentu D. Do momentu pojawienia się jej następczyni w 1995 roku, na całym świecie sprzedanych zostało około 2,5 mln egzemplarzy, czyniąc ten model najpopularniejszym samochodem w swojej klasie.