Innowacje Opla

Zobacz, jak często korzystasz
z naszych innowacji.

Witaj w świecie nowych rozwiązań

Opel rewolucjonizuje oświetlenie samochodowe

2012-03-26

  • Opel konstruuje inteligentne, nieoślepiające reflektory matrycowe LED
  • Od ponad dekady Opel jest liderem w konstruowaniu innowacyjnych systemów oświetlenia
Aktualności Opla - Opel rewolucjonizuje oświetlenie samochodowe

Rüsselsheim. Opel rozwija rewolucyjny system bezpiecznego oświetlenia – inteligentne reflektory matrycowe LED. Ta technologia, całkowicie nowatorska w przemyśle motoryzacyjnym, jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy nocą.

Opel jest pierwszym producentem aut, który testuje w pełni zintegrowane oświetlenie oparte na technologii matrycy LED. To zupełnie nowe podejście do kwestii oświetlenia. Zamiast używać świateł mijania jako oświetlenia podstawowego, domyślnym ustawieniem reflektorów LED są światła drogowe. Jednak takie światła drogowe nigdy nie oślepiają, gdyż dostosowują się automatycznie do ruchu drogowego. W tym sensie światła LED inteligentnie wspomagają kierowcę, zmniejszając jego obciążenie zapewniają najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Wiązka świetlna reflektorów jest szybciej dostosowywana do sytuacji na drodze niż
w jakikolwiek systemie sterowanym przez kierowcę lub opartym na mechanicznie poruszanych elementach.

Aktualności Opla - Opel rewolucjonizuje oświetlenie samochodowe

„Czynne bezpieczeństwo jest kluczowym elementem strategii konstrukcyjnej Opla” – mówi Rita Forst, Wiceprezes Opla ds. Inżynierii. „Byliśmy pierwszym producentem, który wprowadził w 2002 roku system AFL – połączenie aktywnych reflektorów ksenonowych, doświetlających łuki drogi oraz statycznego oświetlenia zakrętów pod dużym kątem. Teraz Opel szykuje nową rewolucję dla podróżujących po zmroku, którą będzie inteligentne oświetlenie matrycowe LED, najnowocześniejszy system oświetlenia na świecie.” Reflektory LED współpracują z przednią kamerą Opla, która usytuowana jest za przednią szybą obok lusterka wstecznego. Po wykryciu przez czujniki kamery świateł nadjeżdżającego lub poprzedzającego pojazdu, odpowiedni obszar w strumieniu świetlnym zostaje wygaszony, podczas gdy reszta drogi jest nadal w pełni oświetlona.

Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko oślepienia innych użytkowników, podczas gdy nieoświetlone przeszkody są wciąż dobrze widoczne.

Aktualności Opla - Opel rewolucjonizuje oświetlenie samochodowe

Wykorzystanie w nowych reflektorach wyłącznie diod LED daje wiele znaczących korzyści – zużywają one mniej energii niż tradycyjne światła ksenonowe lub halogenowe. Potrzebują jedynie około połowy energii zużywanej przez halogeny. Każdy z dwóch reflektorów LED składa się z czterech elementów świecących. Za każdym z tych elementów umieszczone są cztery oddzielne źródła światła, które można indywidualnie wyłączać lub włączać, co pozwala na 16 możliwych kombinacji dla każdego reflektora. Zmiany pomiędzy 256 różnymi ustawieniami pary reflektorów są płynne i praktycznie niezauważalne. Do tej pory jedynie światła do jazdy dziennej mogły tworzyć charakterystyczny dla Opla motyw skrzydła. Teraz można to uzyskać również przez światła mijania. Było to możliwe dzięki połączeniu dwóch rozwiązań: światła do jazdy dziennej i światła mijania mają siedem wspólnych elementów. To rozwiązanie daje projektantom więcej swobody w kształtowaniu stylistyki samochodów.

Nowe rozwiązanie będzie w ciągu najbliższych lat stopniowo wprowadzane we wszystkich liniach modelowych Opla, tak jak w 2002 r., kiedy Opel jako pierwszy wprowadził system bezpiecznego oświetlenia AFL. Najnowsza generacja tego systemu – AFL+ - składa się z lamp biksenonowych, posiada oświetlenie adaptujące się do złych warunków atmosferycznych, dynamiczne oświetlanie łuków i statyczne doświetlanie zakrętów oraz układ asystenta świateł drogowych i światła do jazdy dziennej LED.