Aktualności Opla - Prezentacja Opla Ampery

Poznaj Opla Amperę!

Zapraszamy do podróży
w elektryzującą przyszłość.

Podłącz się teraz!

Nowy Opel Ampera i Chevrolet Volt otrzymały tytuł „Samochodu Roku 2012”

2012-03-05

Aktualności Opla - Nowy Opel Ampera i Chevrolet Volt otrzymały tytuł „Samochodu Roku 2012”

Genewa. Nowy Opel Ampera i jego bliźniaczy model, Chevrolet Volt otrzymały tytuł „Samochodu Roku 2012” („Car of the Year” - COTY). Ta prestiżowa nagroda przyznana przez jury, w którego skład wchodzi 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów, jest kolejnym potwierdzeniem sukcesu długoterminowego zaangażowania koncernu General Motors w rozwój innowacyjnych technologii. Opel Ampera i Chevrolet Volt zostali niekwestionowanymi zwycięzcami rywalizacji, zdobywając 330 punktów. Kolejne miejsce zajął VW Up (281 punktów) i Ford Focus (256 punktów).

Po raz pierwszy w historii nagrody COTY, ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonano podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Karl-Friedrich Stracke, dyrektor zarządzający Opel/Vauxhall oraz Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe wspólnie odebrali nagrodę z rąk Hakana Matsona, przewodniczącego jury COTY.

Modele Ampera i Volt wspólnie zwyciężyły w ostatniej fazie konkursu, w której rywalizowało siedmiu finalistów. Na początku, w zmaganiach o tytuł „Samochodu Roku 2012” wzięło udział 35 nowości rynku motoryzacyjnego. Kryteria wyboru stosowane przez jurorów zostały ustalone w oparciu o takie atrybuty, jak: stylistyka, komfort, osiągi, innowacyjne technologie oraz wydajność – i we wszystkich tych kategoriach wyróżniały się modele Ampery i Volta.

„Jesteśmy dumni z tego wyjątkowego wyróżnienia przyznanego przez jury składające się ze znakomitych europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych”, powiedziała Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe. „Udowodniliśmy, że samochody elektryczne dają dużą przyjemność z jazdy, są niezawodne i doskonale dopasowane do stylu życia nowoczesnego użytkownika”.

„Cieszymy się, że nasz rewolucyjny samochód elektryczny zwyciężył w starciu z tak silnymi konkurentami. Jesteśmy dumni z tej nagrody”, powiedział Karl-Friedrich Stracke, dyrektor zarządzający Opel/Vauxhall. „To wyróżnienie zachęca nas do prowadzenia dalszych, pionierskich prac w dziedzinie elektrycznej mobilności”.

Modele Volt i Ampera otrzymały już wiele międzynarodowych nagród, łącznie z tytułami „Najbardziej Ekologicznego Samochodu Roku 2011” (World Green Car of the Year 2011) oraz „Samochodu Roku 2011 Ameryki Północnej” (North American Car of the Year 2011). Z kolei w Europie, auta wyróżniono za wysoki poziom bezpieczeństwa, przyznając im m.in. maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP.

Opel Ampera i Chevrolet Volt to pierwsze na rynku auta elektryczne o zwiększonym zasięgu. Źródłem zasilania silnika elektrycznego o mocy 111 kW/150 KM jest akumulator litowo-jonowy o pojemności 16 kWh. W zależności od stylu jazdy
i warunków drogowych, samochody mogą przejechać od 40 do 80 kilometrów z napędem elektrycznym przy zerowej emisji CO₂. Koła aut są napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym. Gdy poziom energii w akumulatorach spadnie do określonego minimalnego poziomu, uruchamia się generator spalinowy, który zasila elektryczną jednostkę napędową.
W tym trybie zasięg wzrasta do około 500 kilometrów.