Opel Ampera i Chevrolet Volt – zdobywają nagrodę za najbardziej ekologiczny układ napędowy

2012-06-13

  • Po raz pierwszy system zwiększający zasięg zdobywa międzynarodową nagrodę „Układu napędowego roku”
  • Rewolucyjna koncepcja napędu wygrywa po wyrównanej rywalizacji
  • Unikalny system zwiększający zasięg umożliwia dowolnie długą podróż, w dowolnej chwili

Opel News: Electric Ampera / Volt range extender wins green engine award

Rüsselsheim/Stuttgart. Rewolucyjne pojazdy elektryczne Opel Ampera i Chevrolet Volt zostały jeszcze raz docenione przez międzynarodowe media motoryzacyjne. Zamontowany w nich zwiększający zasięg generator spalinowy o pojemności 1.4 litra zdobył międzynarodową nagrodę w kategorii „najbardziej ekologiczny silnik roku”
w emocjonującej rywalizacji z 45 innymi „zielonymi” konkurentami. Ampera i Volt są pierwszymi pojazdami elektrycznymi na rynku, które mogą wyruszyć w każdą podróż
w dowolnej chwili. Po raz pierwszy w 14-letniej historii tej nagrody zdarzyło się, że zdobył ją system napędu zwiększający zasięg. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Stuttgarcie.

 

„Do czasu premiery Ampery i Volta, auta elektryczne miały ograniczoną użyteczność na co dzień” – stwierdził Uwe Winter, dyrektor linii modelowych i główny inżynier, który odebrał nagrodę od organizatorów, przedstawicieli brytyjskiego magazynu „Engine Technology International”. „Nasz rewolucyjny system napędu usuwa tę przeszkodę, łącząc przyjazny dla środowiska napęd elektryczny z długim zasięgiem osiąganym dzięki spalinowemu generatorowi. Nagroda „Best Green Engine Award” jest wyrazem najwyższego uznania dla tego osiągnięcia.

Opel News: Uwe Winter, Vehicle Line Director and Chief Engineer, who was handed the prize by the British organizers, the Engine Technology International magazine

W panelu sędziowskim zasiada 76 czołowych dziennikarzy motoryzacyjnych z 35 krajów świata, którzy przyznają nagrody
w 12 kategoriach oceniających doskonałość konstrukcji silników. Wszyscy zgodzili się,
że tegoroczna rywalizacja, obejmująca
39 najnowszych silników, była jedną
z najtrudniejszych do rozstrzygnięcia.

 

Jeden z członków panelu sędziowskiego, Bill McKinnon wyjaśnił mocne poparcie dla systemu zwiększającego zasięg Ampery/Volta: „Połączenie czystej, elektrycznej efektywności z elastycznością silnika benzynowego wysunęło to rozwiązanie na czoło stawki”.

 

To wyróżnienie doskonale wpisuje się w obecną sytuację, kiedy rosnące ceny paliwa sprawiają,
że rola i znaczenie małych oraz „zielonych” samochodów na rynku globalnym stale rośnie.

 

Opel News: A 16 kWh lithium ion battery powers the 111kW/150 hp electric motor of the Ampera/Volt

Zespół akumulatorów litowo-jonowych
o pojemności 16 kWh, dostarcza energii zaawansowanemu silnikowi elektrycznemu
o mocy 111 kW/150 KM. Wykorzystując jedynie energię zmagazynowaną w akumulatorach Opel Ampera może przejechać 40-80 kilometrów nie emitując grama CO₂. Gdy poziom naładowania akumulatorów zbliża się do ustalonego minimum, uruchomiony zostaje benzynowy generator 1.4 ECOTEC® o mocy 63 kW/86 KM, który zwiększa zasięg do ponad 500 kilometrów na pełnym zbiorniku.

 

Opel Ampera i Chevrolet Volt mają już na swoim koncie liczne międzynarodowe nagrody, w tym tytuł „Zielonego Samochodu Roku 2011” oraz „Samochodu Roku 2012”. Doceniono także wysoki poziom bezpieczeństwa, które oferuje Ampera przyznając jej maksymalną ilość 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. W zeszłym roku, redaktorzy północnoamerykańskiego magazynu motoryzacyjnego „Ward” umieścili rozwiązanie zastosowane w Volcie
w pierwszej dziesiątce najlepszych układów napędowych.