System oświetlenia AFL Opla zdobywa nagrodę Euro NCAP Advanced

2011-11-23

  • Reflektory z systemem AFL zmniejszają ryzyko wypadków o zmierzchu i w nocy
  • To druga od 2010 r. nagroda Euro NCAP Advanced dla Opla
Aktualności Opla - System oświetlenia AFL Opla zdobywa nagrodę Euro NCAP Advanced

Rüsselsheim/Bruksela. Niezależna organizacja konsumencka Euro NCAP (Europejski Program Oceny Nowych Pojazdów) przyznała nagrodę Advanced (za zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa) firmie Opel za system biksenonowych reflektorów adaptacyjnych AFL (Adaptive Forward Lighting).

 

AFL – układ dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów – znacząco zmniejsza ryzyko wypadków
o zmierzchu i w nocy. Opel jako pierwszy wprowadził system AFL na rynek już w 2002 roku. Jest on obecnie dostępny w modelach Corsa, Meriva i Zafira Family. Bardziej rozbudowany AFL+ – z ośmioma dodatkowymi automatycznymi trybami oświetlenia – jest dostępny w Astrze, Insignii i Zafirze Tourer.

 

AFL+ zapewnia optymalną widoczność. System obejmuje biksenonowe reflektory o zmiennej szerokości, kierunku
i zasięgu wiązki światła. Posiada specjalne tryby pracy zoptymalizowane pod kątem jazdy miejskiej, jazdy w strefie ruchu pieszego, jazdy szosowej i na autostradzie. Te funkcje uzupełniają: tryb do jazdy w złych warunkach atmosferycznych, dynamiczne oświetlanie łuków i statyczne doświetlanie zakrętów, funkcja asystenta świateł drogowych oraz światła LED do jazdy dziennej. Specjalne czujniki stale obserwują otoczenie, natężenie ruchu oraz warunki atmosferyczne i dobierają najlepszy tryb oświetlenia w danej chwili.

Aktualności Opla - System oświetlenia AFL Opla zdobywa nagrodę Euro NCAP Advanced

Jazda w nocy lub w warunkach złej widoczności zwiększa zagrożenie wypadkiem

Pomimo, że natężenie ruchu w nocy jest
o ok. 33 proc. mniejsze, liczba śmiertelnych wypadków o zmierzchu lub w nocy jest dwukrotnie większa niż podczas dnia.

 

Badania wykonane na zlecenie Niemieckiego Federalnego Instytutu Badań Drogowych wykazują, że o zmierzchu kierowcy widzą o ponad 40 proc. gorzej i są bardziej podatni na oślepienie.

Opel światowym liderem w dziedzinie poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy

Nagroda dla systemu AFL jest drugim trofeum Euro NCAP Advanced dla firmy Opel. Pierwsze przyznano w roku 2010 podczas Salonu Samochodowego w Paryżu za system Opel Eye.

 

Euro NCAP Advanced to nowa nagroda przyznawana za zaawansowane technologie z zakresu bezpieczeństwa
w przemyśle motoryzacyjnym. Uzupełnia ona istniejący gwiazdkowy system oceny bezpieczeństwa dorosłych pasażerów, ochrony pieszych, bezpieczeństwa dzieci oraz rozwiązań wspomagających bezpieczeństwo.