Opel planuje produkcję małego pojazdu w zakładach w Eisenach.

2010-09-30

  • Zwiększenie znaczenia zakładów w regionie Turyngii

  • Rozpoczęcie produkcji nowego modelu planowane na 2013

  • Inwestycja o wartości 90 mln euro gwarantuje utrzymanie zatrudnienia


Rüsselsheim. Całkowicie nowy model Opla, mniejszy od Corsy, będzie produkowany w Eisenach, we wschodnio-
niemieckiej Turyngii.


„To kolejny kamień milowy w naszej strategii wzrostu” – oświadczył Nick Reilly, dyrektor zarządzający marki Opel. „Inwestycje o wartości 90 mln euro znacząco wzmocnią pozycję fabryki w Eisenach w ramach naszej europejskiej sieci produkcyjnej i pozwolą zaoferować klientom całkowicie nowy model o nowatorskiej technologii i ekscytującym wzornictwie.”


Na spotkaniu z mediami w Eisenach Reilly stwierdził, że dzięki zwiększeniu elastyczności zakładu wytwarzanie nowego pojazdu będzie możliwe na istniejącej linii produkcyjnej.
Ta inwestycja zapewni utrzymanie miejsc pracy w Eisenach na wiele lat, dodał Reilly.


Ten atrakcyjny stylistycznie, oszczędny samochód będzie pozycjonowany poniżej modelu Corsa. W ten sposób Opel konsekwentnie rozszerza ofertę swoich produktów i wchodzi w nowe segmenty rynku.

Auto przyszłości „Made in Eisenach” będzie skierowane do klientów potrzebujących niewielkiego, oszczędnego samochodu, na przykład do jazdy w mieście, którzy mają wysokie wymagania w stosunku do technologii, wzornictwa
i funkcjonalności. Rozpoczęcie seryjnej produkcji planowane jest na rok 2013. W następnym etapie pojazd może zostać przystosowany do napędu elektrycznego, spełniając warunek zerowej emisji spalin w obszarach miejskich.


„Ten nowy produkt stanowi ważny element naszej strategii wzrostu” – powiedział Reilly. „Wraz z innymi nowymi modelami, takimi jak elektryczna Ampera, sportowe coupé i mały SUV, to auto poszerzy naszą ofertę i zapewni klientom możliwość wyboru wśród produktów z kilku nowych segmentów.”


Zakład w Eisenach jest jedną z najnowocześniejszych fabryk samochodów na świecie. Jest liderem pod względem kosztów produkcji, efektywności, jakości, poszanowania środowiska i bezpieczeństwa. Opel rozpoczął inwestycje
w Eisenach w 1990 roku tworząc joint-venture ze spółką Automobilwerke Eisenach (AWE). Nowa fabryka została otwarta
w 1992 roku. Do dziś Opel zainwestował w Eisenach 1,5 mld euro. Zakład, produkujący obecnie trzydrzwiową wersję modelu Corsa, zatrudnia 1600 osób.

Decyzja o wytwarzaniu małego samochodu w Eisenach będzie miała także pozytywny skutek dla fabryki Opla w hiszpańskiej Saragossie. Kiedy nowe auto zacznie zjeżdżać z linii
w Eisenach, zakład w Saragossie przejmie część produkcji modelu Corsa. W rezultacie obie fabryki zwiększą liczbę wytwarzanych pojazdów.


„Załoga zakładu w Eisenach, to wysoce zmotywowani fachowcy, produkujący wyjątkowej jakości pojazdy.
To doskonałe miejsce dla tworzenia naszego nowego małego auta” – stwierdził Reilly. „Dodanie tego modelu do naszej oferty pozwoli jednocześnie zwiększyć produkcję w siostrzanej fabryce w Saragossie.”


To trzecia zapowiedź nowych inwestycji Opla w ciągu ostatnich tygodni. 15 września firma ogłosiła znaczące wzmocnienie fabryki w Kaiserslautern, jako centrum wytwarzania podzespołów, oraz zwiększenie produkcji silników w tym zakładzie.


21 września Opel zapowiedział budowę nowej linii produkcyjnej o wartości 500 mln euro w węgierskiej fabryce Szentgotthard. Będzie ona wytwarzać trzy nowe rodziny silników spełniające normę emisji spalin Euro 6. Te lekkie konstrukcje o wysokiej mocy, wyposażone w bezpośredni wtrysk benzyny zapewnią dynamiczny napęd i oszczędność paliwa przy ograniczonej emisji dwutlenku węgla.


„Szybko realizujemy nasze plany rozwoju” – oświadczył Reilly. „Zarówno przedsięwzięcia dotyczące relacji z klientami, takie jak program Dożywotniej Gwarancji, czy nominowanie Leny Meyer-Landrut na ambasadora marki Opel, jak też nasze zapowiedzi inwestycyjne świadczą o tym, że Opel mocno przyspiesza na drodze ku wspaniałej przyszłości.”