Opel wspiera edukację przyszłych kadr

2016-04-11

  • Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między zakładem GMMP a Górnośląskim Centrum Edukacyjnym
  • Od września rusza klasa patronacka w specjalności Monter Mechatronik w GCE

Gliwice. Dzisiaj odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy General Motors Manufacturing Poland (GMMP) a Górnośląskim Centrum Edukacyjnym, na mocy którego utworzona zostanie specjalna klasa pod patronatem gliwickiego zakładu.

 

„Najważniejszą barierą dla absolwentów szkół wchodzących na rynek pracy jest brak doświadczenia w zawodzie. Dzięki klasie patronackiej umożliwiamy uczniom zdobycie praktycznych umiejętności. Dajemy im także dostęp do światowej klasy rozwiązań w zakresie produkcji oraz tak zaawansowanych technologicznie modeli, jak Opel Astra – europejski „Samochód Roku 2016” – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard.

 

W wyniku porozumienia, już od nowego roku szkolnego zostanie utworzona 20-osobowa klasa zasadniczej szkoły zawodowej w specjalności Monter Mechatronik z elementami kształcenia dualnego, której program obejmuje zakres nauczania obowiązujący w Polsce i w Niemczech, w celu umożliwienia uczniom kończącym edukację przystąpienie do egzaminów na polskie i niemieckie świadectwo kwalifikacyjne.

 

Podpisane dzisiaj porozumienie o utworzeniu klasy patronackiej, jest kontynuacją działań zakładu na rzecz
edukacji i rozwoju kwalifikacji. GMMP już od wielu lat z sukcesem prowadzi program „Młody Inżynier”, który
oferuje studentom wybranych szkół wyższych praktyki w zakładzie z możliwością oferty pracy. Program ten
opiera się na organizacji płatnych staży w fabryce GM w Gliwicach dla studentów uczelni wyższych
(m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). W ramach programu studenci przechodzą specjalistyczne szkolenia, mające na celu zarówno nabycie nowych umiejętności jak i rozwój już nabytych w trakcie studiów.

 

W ciągu niemal dwóch dekad od inauguracji zakład Opla w Gliwicach odgrywał kluczową rolę w produkcji kilku spośród najważniejszych pojazdów z portfolio firmy. Fabryka ta, otwarta w październiku 1998 r., ma ważne znaczenie dla europejskiej branży motoryzacyjnej.

 

General Motors Manufacturing Poland składa się z trzech oddziałów: zakładu produkcji samochodów
osobowych, zakładu produkcji silników oraz Centrum Usług Wspólnych i stanowi integralną część firmy Opel.
Centrala firmy znajduje się w Gliwicach, gdzie oprócz nowego Opla Astry w wersji hatchback –
europejskiego „Samochodu Roku 2016” – produkowany jest także kabriolet Cascada oraz Astra J w wersjach sedan, GTC i OPC.

 

Zakład Opla w Gliwicach jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym obecnie 3 900 osób, i jednym z największych eksporterów w Polsce. Jest to także jeden z najlepszych zakładów GM pod względem zużycia energii dzięki projektom środowiskowym dotyczącym optymalizacji zarządzania energią.